Τένις: Άνετη νίκη για Μπάρτι

Έδειξε ποια είναι το Νο1 του κόσμου

Χωρίς να έχει χάσει σετ ακόμη στο Σινσινάτι, η Άσλει Μπάρτι επιβεβαίωσε ότι είναι η κορυφαία τενίστρια στον κόσμο, ξεπερνώντας στα δύο σετ και το εμπόδιο της Αντζελίκ Κέρμπερ στον πρώτο ημιτελικό του Western & Southern Open.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά από ένα άνετο 1ο σετ και ένα πιο «σφιχτό» 2ο, επιβλήθηκε 6-2, 7-5 της σκληροτράχηλης Γερμανίδας και θα διεκδικήσει τον 5ο τίτλο της στη σεζόν και 13ο συνολικά στην καριέρα της.

Η Μπάρτι, έσωσε τα δύο από τα τέσσερα break points της Κέρμπερ ενώ ήταν κίνδυνος-θάνατος στα service games της αντιπάλου της, πετυχαίνοντας πέντε συνολικά στο ματς.

Με δύο συνεχόμενα breaks, η Αυστραλέζα κατέκτησε άνετα το εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα, ωστόσο στο δεύτερο χρειάστηκε να ανατρέψει το προβάδισμα με break της Κέρμπερ ολοκληρώνοντας τη νίκη της με break στο τελευταίο game, μετά από 1 ώρα και 16 λεπτά αγώνα.

Στον τελικό της Κυριακής, η 25χρονη θα περιμένει τη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ της Καρολίνα Πλίσκοβα και της Τζέιλ Τέιχμαν.

WESTERN & SOUTHERN OPEN WOMEN’S SINGLES DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-7h)