Περίπατος για Τσιτσιπά στην πρεμιέρα

Ιδανικό ξεκίνημα στο Αυστραλιανό Όπεν

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του στο πρώτο Grand Slam της σεζόν.

Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής, πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση στον πρώτο του αγώνα και έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 6-0, 6-2, 6-3 του Νο94 της παγκόσμιας κατάταξης, Σαλβατόρε Καρούσο.

Το Νο6 του ταμπλό και περσινός ημιφιναλίστ της διοργάνωσης, είχε την ευκαιρία για ένα καλό practice match απέναντι στον 27χρονο Ιταλό που δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Στέφανο, στο βραδινό τους ματς στην κλειστή, λόγω βροχής, Margaret Court Arena.

Το κοινό, όπως αναμενόταν άλλωστε, στάθηκε στο πλευρό του Στέφανου με ισχυρή παρουσία των Ελλήνων φιλάθλων που μετέτρεψαν σε ποδοσφαιρικό γήπεδο, το δεύτερο μεγαλύτερο court των εγκαταστάσεων του Melbourne Park.

Τα συνθήματα έδιναν και έπαιρναν ενώ ακούστηκε πολλές φορές και ο Εθνικός Ύμνος της Ελλάδας, με τον Τσιτσιπά να ευχαριστεί τον κόσμο για την αγάπη του, μετά το τέλος του ματς.

Στο αγωνιστικό μέρος του παιχνιδιού, ο Τσιτσιπάς ήταν τέλειος στο εναρκτήριο σετ το οποίο κατέκτησε χωρίς απώλειες game, μέσα σε μόλις 23 λεπτά.

Η κυριαρχία του Στέφανου συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα, με εξαίρεση ένα μικρό κενό διάστημα στο 3ο σετ.

Τελικά, ο Τσιτσιπάς σέρβιρε επιτυχημένα, μετά από 1 ώρα και 43 λεπτά συνολικού αγώνα, χωρίς να χρειαστεί να σώσει κάποιο break point του αντιπάλου του.

“Θέλω πάντα να προσεγγίζω το τέλειο. Στο μυαλό μου είχα να παραμείνω ήρεμος αλλά και επιθετικός. Ήμουν αρκετά σταθερός και συγκεντρωμένος σε όλο το παιχνίδι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το 1ο σετ, ήταν σχεδόν τέλειο. Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που πήρα με 6-0 σετ. Το κοινό μου έδωσε ενέργεια” είπε ο Τσιτσιπάς που τελείωσε το ματς με 27 winners και 16 αβίαστα λάθη.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση