Ο Τζόκοβιτς εκθρόνισε τον Ναδάλ σε επική μονομαχία!

Ο Σέρβος αντίπαλος του Τσιτσιπά στον αυριανό τελικό του Ρολάν Γκαρός

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα, έχασε το πρώτο σετ με 6-3 , αλλά από εκεί και μετά, έπειτα από έναν μυθικό αγώνα, εκθρόνισε τον 13 φορές κάτοχο του Γαλλικού Όπεν, Ράφαελ Ναδάλ με 6-3, 7-6, 6-2, για να πάρει την πρόκριση στον τελικό, όπου την Κυριακή στις 16.00 θ’ αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά. Αυτή είναι η 28η φορά που ο Σέρβος φτάνει σε έναν τελικό Γκράν Σλαμ, μετά από έναν αγώνα που είχε διάρκεια 4 ωρών και 10 λεπτών.

Mε ένα καταιγιστικό ξεκίνημα ο Ράφα Ναδάλ στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 5-0 στα γκέιμ. Ο Νόλε βρέθηκε μια ανάσα από το απωλέσει το πρώτο σετ, χωρίς να κάνει σεφτέ. Ο Σέρβος σιγα-σιγά ζεστάθηκε, απάντησε με τρία γκέιμ στη σειρά, αλλά ήταν πολύ αργά για να μπορέσει να ανατρέψει την κατάσταση στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Ναδάλ να εξασφαλίσει το πρώτο σετ με 6-3.

Ο Νόλε προηγήθηκε με 2-0, έχοντας το μομέντουμ από την άνοδο της απόδοσης του από το τέλος του πρώτου σετ, ο Ναδάλ απάντησε για το 2-2, όμως ο Σέρβος κορυφαίος της παγκόσμιας κατάταξης, πήρε τρία γκέιμ στη σειρά για να φτάσει εκείνος στο 5-2 και στη συνέχεια στο 6-3.

Αποθέωση του τένις στο 3ο σετ που οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ. Ένα σετ που διήρκεσε 92 λεπτά και στο τέλος εκείνος που χαμογέλασε ήταν ο Σέρβος. Το ένα μπρέικ διαδεχόταν το άλλο, με τον Σέρβο να κάνει δύο και να φτάνει στο 5-3, όμως ο Ναδάλ με δεύτερο δικό του στο σετ έκανε το 5-5 και στη συνέχεια το 6-5. Ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 6-6 και στο τάι-μπρέικ κατάφερε να ελέγξει καλύτερα την κατάσταση για να επικρατήσει με 7-4 στη σχετική διαδικασία και να πάρει προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Κάπου εκεί, με τον κόσμο ήδη μέσα και το ματς να έχει φτάσει ήδη σχεδόν τις 3.5 ώρες, δεν έγινε διακοπή για να αποχωρήσει ο κόσμος, αλλά παρέμεινε στις κερκίδες του Φιλίπ Σαρτριέ, παρά την απαγόρευση. O Ναδάλ θα ξεκινήσει με μπρέικ και θα προηγηθεί 2-0, όμως ο Νόλε θα έχει απάντηση για να πάρει τρία γκέιμ στη σειρά και να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Ισπανός θα πάρει ιατρικό τάιμ άουτ για να πάρει τις πρώτες βοήθειες για το αριστερό του πόδι. Ο Σέρβος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη κάνει νέο break για το 4-2 και ξεκάθαρο προβάδισμα πλέον για την κατάκτηση της νίκης. Πλέον ο Τζόκοβιτς είχε βάλει το νερό στο αυλάκι, έφτασε στο 5-2 και λίγο αργότερα στο 6-2 για το 3-1 στα σετ που έδωσε την πρόκριση στον Νόλε στον τελικό.