Ήττα για τον Τσιτσιπά στο ATP Cup (vids)

Nίκη του Καναδά επί της Ελλάδας

Με ήττα ξεκίνησε η Ελλάδα στο ATP Cup που διεξάγεται στην Αυστραλία, αφού Τσιτσιπάς και Περβολαράκης ηττήθηκαν στους αγώνες του μονού, με τον Καναδά να προηγείται με 2-0, ενώ απομένει ο αγώνας του διπλού.

Ο Στέφανος Τσίτσιπας ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Ντένις Σαροβάλοφ με 6-7 (6), 6-7 (4) και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει στο σκορ για την Ελλάδα μιας και ήταν χρονικά ο δεύτερος αγώνας.

Ο Έλληνας άσος είχε τις ευκαιρίες του για να μπορέσει να πάρει το προβάδισμα, όταν στο 1ο σετ προηγήθηκε με 40-30 και ήταν μπροστά με 5-4 στα game, και τελικά την νίκη αλλά ο Καναδός άντεξε στα σημεία που πιέστηκε από τον Τσιτσιπά, ο οποίος παρότι έχασε το πρώτο σετ, θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το σημείο όταν με 5-5 στα game και Α-40. Ακόμα και στο tie-break, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-0 αλλά δεν μπόρεσε να το... φτάσει ως το τέλος, χάνοντας με 7-4.

Νωρίτερα ο Μιχάλης Περβολαράκης παρά την προσπάθεια του δεν τα κατάφερε κόντρα στον δυνατό Αλιασίμ (ο οποίος μπερδεύτηκε και έπαιξε με μπλε περιβολή αντί για κόκκινη που φορούσε ο Καναδάς), ο οποίος επικράτησε με 6-1, 6-3.

Απομένει το διπλό ανάμεσα στις δύο ομάδες για να ολοκληρωθεί το πρώτο tie του 6ου ομίλου του ATP Cup. Κάθε παιχνίδι μετράει, καθώς θυμίζουμε πως στην προημιτελική φάση εκτός από τις 6 πρώτες ομάδες των ομίλων, θα προκριθούν και οι 2 καλύτερες δεύτερες.

Βέβαια θα πρέπει να τονισθεί ότι οι Έλληνες ομογενείς δημιούργησαν μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στην «Pat Rafter Arena» του Μπρίσμπεϊν.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση