Γκοφ και Σαμπαλένκα στον τελικό του US Open

Θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο US Open

Η Κόκο Γκοφ και η Αρίνα Σαμπαλένκα είναι το ζευγάρι του μεγάλου τελικού των γυναικών στο US Open.

Η 19χρονη Αμερικανίδα, νούμερο 6 στον κόσμο, παίζοντας… εντός έδρας, λύγισε την 27χρονη Τσέχα Καρολίνα Μούτσοβα (Νο.10) με 6-4, 7-5 σε 2 ώρες και 3 λεπτά και θα διεκδικήσει το Σάββατο τον πρώτο Grand Slam τίτλο της καριέρας της. Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 50 λεπτά στο δεύτερο σετ, όταν μια ομάδα τεσσάρων ακτιβιστών διαμαρτύρονταν για τα ορυκτά καύσιμα και παρεμπόδιζαν τη διεξαγωγή της αναμέτρησης. Παρότι το κοινό φώναζε ρυθμικά να τους πετάξουν έξω, χρειάστηκε οι δύο αθλήτριες να πάνε στα αποδυτήρια και να περιμένουν για κάτι λιγότερο από μια ώρα για να απομακρυνθούν οι διαδηλωτές.

Στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό, η Αρίνα Σαμπαλένκα έκανε μια σπουδαία ανατροπή και πήρε τη νίκη σε βάρος της 28χρονης Αμερικανίδας Μάντισον Κις (Νο.17) με 0-6, 7-6(1), 10-5 σε 2 ώρες και 32 λεπτά. Η 25χρονη Λευκορωσίδα (No 2) έχασε χωρίς να πάρει γκέιμ το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο βρέθηκε να χάνει με 5-4, με την αντίπαλό της να σερβίρει, ωστόσο αντέδρασε και πήρε τη νίκη. Η νικήτρια του Αυστραλιανού Open θα διεκδικήσει τον δεύτερο φετινό μεγάλο τίτλο της το Σάββατο στις 23:00 παίζοντας και πάλι κόντρα σε… γηπεδούχο.