Έπος από τον Στέφανο και ανατροπή πάνω στον Ναδάλ!!!

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ όμως έφερε τα πάνω κάτω

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μια επική ανατροπή επί του κατόχου 20 Grand Slam τίτλων, Ράφαελ Ναδάλ, για να πάρει τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Australian Open!

Ο αγώνας κράτησε 4 ώρες και 5 λεπτά με τον Στέφανο να ανατρέπει το 0-2 σε 3-2 (3-6, 2-6, 7-6 (4), 6-4, 7-5). Έγινε μόλις ο τρίτος αθλητής που κατάφερε να γυρίσει παιχνίδι κόντρα στον Ναδάλ και ενώ βρισκόταν πίσω με δυο σετ. Το είχε κάνει ο Roger Federer το 2005 και ο Fabio Fognini το 2015.

Ως εκ τούτου ο Στέφανος σφράγισε μια θέση στο σπουδαίο ημιτελικό της Παρασκευής κόντρα στον αήττητο, εδώ και πέντε μήνες, Ντανίλ Μεντβέντεφ.

To 24sports σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα:

14:53: Ναι να ο πόντος που ήθελε ο Στέφανος και πήρε την πρόκριση!!!!

14:52: Νέο ματς πόιντ για τον Τσιτσιπά

14:51: Σπουδαίο σερβίς ο Στέφανος και πάλι στο 40-40

14:50: Λάθος του Στέφανου και μπορεί να κάνει το μπρέικ ο Ναδάλ... Θέλει συγκέντρωση τώρα

14:45: Πολλά κιλά ζυγίζουν οι ρακέτες αυτή τη στιγμή... 0-15 για τον Ναδάλ

14:44: Ναι να το break από τον Στέφανο και σερβίρει για την πρόκριση!!!!

14:43: Τρεις ευκαιρίες για break έχει ο Στέφανος!!

14:40: Δύσκολα μεν, πήρε το game δε ο Τσιτσιπάς και έκανε το 5-5

14:36: Love service game από τον Ναδάλ 5-4. Σερβίρει για να μείνει στο παιχνίδι ο Στέφανος

14:33: Απαντά ο Τσιτσιπάς και 4-4... Ευκαιρία τώρα για τον Στέφανο να βάλει πίεση στον Ναδάλ

14:29: Ο Ναδάλ υπερασπίζεται και πάλι το σερβίς του 4-3

14:25: Love service game και κάνει 3-3 το ο Στέφανος

14:22: Κρατά το σερβίς του ο Ναδάλ, με τον Στέφανο να του βάζει πίεση... Σημαντικό στη συνέχεια να κρατήσει το σερβίς του και ο Στέφανος

14:16: Με τη σειρά του ο Τσιτσιπάς κρατά το σερβίς του και το τελευταίο σετ είναι 2-2

14:11: Κάνει το 2-1 στα game o Ναδάλ με love service game

14:08: Ήρθε η απάντηση από τον Τσιτσιπά και 1-1...

14:02: Πρώτο game στο τελευταίο σετ για τον Ναδάλ

13:56: Πήρε το σετ ο Τσιτσιπάς και 2-2... Πάμε σε θρίλερ και έχει περισσότερη φρεσκάδα ο Στέφανος!!!

13:53: Ήρθε και το break από τον Στέφανο και κάνει το 5-4!!!

13:43: Απαντά ο Τσιτσιπάς που δείχνει πως μπορεί να πάρει το σετ

13:39: Αντέχει στην πίεση ο Ναδάλ και κάνει το 4-3

13:31: Κρατά το σερβίς του ο Στέφανος και το παιχνίδι είναι στο 3-3

13:27: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Τσιτσιπά που είχε δυο break points αλλά δεν τα κατάφερε να σπάσει το σερβίς του Ναδάλ

13:19: Με τον ίδιο τρόπο απαντά ο Στέφανος και έγινε το 2-2 στα game

13:16: Κάνει το 2-1 στα game o Ναδάλ με love service game

13:14: Πολύ καλό game από τον Στέφανο, που παίζει πλέον πολύ καλά

13:09: Είχε break point o Τσιτσιπάς όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε και Ναδάλ πήρε το πρώτο game του τέταρτου σετ

12:59: Να ο Στέφανος μειώνει 2-1 σετ καθώς κέρδισε με 7-4 στο tie break

12:57: Τρια σετ πόιντ έχει ο Στέφανος μιας έκανε το 6-3

12:56: Έκανε το 5-3 ο Στέφανος και είναι κοντά στην κατάκτηση του σετ

12:54: Στο 3-3 για την ώρα στο tie break και έχουμε πρώτη αλλαγή πλευράς των δυο αντιπάλων

12:51: 1-1 με εύκολα λάθη και από τους δυο

12:49: Πάμε σε  tie-break μιας και ο Ναδάλ έκανε το 6-6

12:45: 6-5 ο Στέφανος και θα σερβίρει για να μείνει στο σετ ο Ναδάλ

12:40: Ο Ναδάλ κρατά το σερβίς του με ευκολία και 5-5

12:37: Πήρε το game ο Στέφανος (5-4) και για πρώτη φορά μπαίνει πίεση στον Ναδάλ ο οποίος πρέπει να κρατήσει το σερβίς του για να μην χάσει το set

12:34: Απαντά ο Ναδάλ και 4-4. Δεν έχει χάσει πόντο στο δικό του σερβίς ο Ισπανός σε αυτό το τρίτο σετ.

12:30: Πολύ καλό game από τον Στέφανο, ανακτά το προβάδισμα με 4-3

12:27: Love Service Game για τον Ναδάλ και 3-3

12:23: Και οι δυο για την ώρα διατηρούν το σερβίς τους στο τρίτο σετ με τον Στέφανο να είναι μπροστά στο σκορ με 3-2 game και τον Ναδάλ να σερβίρει

12:11: Κρατάει χωρίς να χάσει πόντο το σερβίς του στο εναρκτήριο game του 3ου σετ ο Τσιτσιπάς

12:05: Πήρε το σερβίς ο Ναδάλ και έγραψε το 2-0 σετ

12:00: Έχει γίνει 5-2 το δεύτερο σετ και ο Ναδάλ σερβίρει για το 2-0 στα σετ

11:50: Δεν του βγαίνει του Στέφανου το δεύτερο σετ με τίποτα. Δεύτερο break του Ναδάλ και 4-1

11:36: Με break ανοίγει το 2ο σετ για τον Ναδάλ

11:30: Τέλος το πρώτο σετ με τον Ναδάλ να το κερδίζει με σκορ 6-3. Από δυο άσσους μετρούν Στέφανος και Ράφα, ενώ στο μοναδικό break point ο Ισπανός είχε την ουσία.

11:20: Κακή εξέλιξη για τον Στέφανο μιας και ο Ναδάλ μόλις έκανε το break και έχει το προβάδισμα για το πρώτο σετ (5-3)

11:15: Είχε ευκαιρία να σπάσει το σερβίς του Ναδάλ ο Στέφανος, όμως την έχασε. Ο Ισπανός με 4 σερί πόντους ανέτρεψε το 0-30 και πήρε και αυτό το game του (4-3).

11:09: Έπραξε το καθήκον του ο Τσιτσιπάς και κράτησε το σερβίς του 3-3

11:04: Μέχρι στιγμής και οι δυο κρατούν το σερβίς τους, με τον Ναδάλ να είναι μπροστά με 3-2 games στο πρώτο set

10:45: Ξεκίνησε ο αγώνας και το πρώτο σετ με τον Ναδάλ να σερβίρει πρώτος.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση