Έδωσε δικαιώματα και έμεινε εκτός US Open ο Τσιτσιπάς!

Δεν τέλειωσε το ματς με τον Ντόμινικ Στρίκερ όταν είχε την ευκαιρία, και τελικά γνώρισε ήττα-σοκ

Άδοξο τέλος στα φετινά Grand Slam για τον Στέφανο Τσιτσιπά!

Ο Έλληνας τενίστας έδωσε δικαιώματα στον Ντόμινικ Στρίκερ και τελικά το πλήρωσε, καθώς ηττήθηκε με 3-2 στα σετ και έμεινε εκτός US Open από τον δεύτερο γύρο, με το νο. 128 του ranking να παίρνει τελικά την πρόκριση!

Ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ, όμως πήρε τα επόμενα δύο και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, καθώς προηγούταν με 5-3 στο τέταρτο, έχοντας και σερβίς! Παρόλα αυτά, ο Στρίκερ έμεινε ζωντανός και ισοφάρισε στο tie break, «καθαρίζοντας» τη μεγάλη του νίκη με άνεση στο πέμπτο σετ!

Mε αυτόν τον τρόπο, ο Στέφανος κλείνει τα φετινά Grand Slam έχοντας ως κορυφαία στιγμή την παρουσία στον τελικό του Αυστραλιανού όπεν, χωρίς να προχωρήσει όσο θα ήθελε στα υπόλοιπα τρία.

Ο Ελβετός έδειξε στον Τσιτσιπά πως δεν θα έχει εύκολο έργο από το πρώτο σετ. Εκεί, οι δύο τενίστες κράτησαν για αρκετή ώρα το σερβίς τους, μέχρι ο Στρίκερ να κάνει το break στο 11ο game, παίρνοντας και το επόμενο και εξασφαλίζοντας το σετ με 7-5!

Το δεύτερο σετ ήταν εξίσου ανταγωνιστικό. Ο Τσιτσιπάς έκανε break στο 4ο game και προηγήθηκε 3-1, όμως ο Στρίκερ απάντησε αμέσως, ισοφαρίζοντας σε 3-3! Το σετ πήγε στο tie break, όπου ο Έλληνας τενίστας ήταν κυριαρχικός με σκορ 7-2, φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1)!

Στο τρίτο σετ, η... ματσάρα συνεχίστηκε. Πάλι ο Τσιτσιπάς έκανε πρώτος break, πάλι ο Στρίκερ απάντησε στο αμέσως επόμενο game, και για δεύτερη σερί φορά οδηγηθήκαμε σε tie break. Εκεί, ο Στέφανος είχε και πάλι ψυχραιμία, κάνοντας το 2-1 στα σετ με σκορ 7-5!

Εξίσου ανταγωνιστικό ήταν και το τέταρτο σετ, με τον Στρίκερ να ξεκινά με break στο πρώτο game και τον Τσιτσιπά να απαντά στο τέταρτο! Ο Έλληνας τενίστας έκανε και δεύτερο, πηγαίνοντας στο 5-3, και ενώ όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, ο απίθανος Στρίκερ απάντησε με δικό του, γράφοντας το 5-5! Το σετ οδηγήθηκε ξανά (!) σε tie break, με τον Στρίκερ αυτή τη φορά να επικρατεί 6-8 και να ισοφαρίζει σε 2-2!

Στο πέμπτο σετ, ο Ελβετός είχε πλέον μεγάλη ψυχολογία και... φτερά στα πόδια απέναντι στον κουρασμένο Τσιτσιπά, κάνοντας break στο δεύτερο game και κρατώντας το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο, έφτασε τελικά στη σπουδαία γι' αυτόν νίκη και άφησε εκτός US Open τον Τσιτσιπά.

Τα σετ: 5-7, 7-6 (7-2), 7-6 (7-5), 6-7 (6-8), 3-6