Αποχαιρέτησε νωρίς το τουρνουά της Ντόχα η Σάκκαρη

Πρόωρος αποκλεισμός και από το 1000άρι τουρνουά

Τον αποκλεισμό από το πρώτο της παιχνίδι στο 100άρι τουρνουά της Ντόχα γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία ηττήθηκε με 2-1 σετ (3-6, 7-6(2), 7-5) από την Τσέχα, Λίντα Νόσκοβα.

Παρότι ξεκίνησε ιδανικά το ματς, κυριαρχώντας στο πρώτο σετ και κατακτώντας το με 6-3, στη συνέχεια επέτρεψε στο νούμερο 28 της παγκόσμιας κατάταξης να κάνει την ανατροπή και τελικά να επικρατήσει με 3-1, παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ με 7-6 (2) και 7-5.

Εντυπωσιακή στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Σάκκαρη, έκανε δύο συνεχόμενα break για το υπέρ της 4-0, και παρότι η Νόσκοβα απάντησε με δικό της break και μείωσε σε 4-2, η Εληνίδα τενίστρια έκανε το 5-3 με love game και εκμεταλλεύτηκε το σερβίς της για το 1-0.

Έχοντας το μομέντουμ, η Σάκκαρη ξεκίνησε με break και το δεύτερο σετ, ενώ ς τη συνέχεια προηγήθηκε με 3-1, 4-2 και 5-3, χάνοντας match point, κάνοντας δύο συνεχόμενα διπλά λάθη στα σερβίς της. Έτσι, έδωσετο δικαίωμα στην αντίπαλό της να μειώσει σε 5-4 και να κάνει το break για την ισοφάριση, πριν πάρει τελικά το σετ με 7-2 στο tie break.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, οι δύο παίκτριες κράτησαν τα σερβίς τους, με τη Σάκκαρη να έχει break point για το 4-2, ενώ η Νόσκοβα έκανε το break για το 6-5, πριν πάρει τη νίκη και την πρόκριση σερβίροντας για το 7-5.

Τα σετ: 3-6, 7-6, 7-5

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση