Ακάθεκτος ο Τσιτσιπάς στη Ρώμη – Με Τζόκοβιτς στα προημιτελικά

Πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά Masters της Ρώμης

Ναι, δυσκολεύτηκε... Ακόμη και έτσι όμως το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη απέναντι στον Ματέο Μπερετίνι με 2-0 σετ (7-6(3) και 6-2) σε έναν αγώνα που είχε διάρκεια μία ώρα και 37 λεπτά.

Ο Έλληνας τενίστας με τη νίκη αυτή πήρε το εισιτήριο στην προημιτελική φάση του τουρνουά μάστερς της Ρώμης εκεί που θα έχει όμως αρκετά δύσκολο έργο καθώς θα τεθεί για ακόμη μια φορά απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς και σήμερα έδειξε ότι είναι σε αρκετά καλή κατάσταση καταφέρνοντας να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του όποτε αυτό χρειάστηκε. Στο πρώτο σετ ο... γηπεδούχος, Μπερετίνι προσπάθησε και πρόβαλε μεγάλη αντίσταση στον Έλληνα τενίστα. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ με τον Στέφανο τελικά να το κατακτά.

Η συνέχεια ήταν εύκολη κάτι που αποδεικνύει και το τελικό σκορ του σετ. Στα προημιτελικά θα τεθεί αντιμέτωπος για έκτη φορά με τον Σέρβο, ο οποίος μετρά και 4 νίκες έναντι 2 του Στέφανου στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.