MotoGP Test: H Aprilia έκανε την έκπληξη!

Ξεκίνησαν οι επίσημες δοκιμές στην πίστα του Λοσάιλ στο Κατάρ

Διψασμένοι όλοι για δράση στο MotoGP, ξεκίνησαν τις επίσημες δοκιμές στην πίστα του Λοσάιλ στο Κατάρ. Με το πέσιμο της καρό σημαίας, ήταν ο Αλέιξ Εσπαργκαρό που τερμάτισε στην πρώτη θέση με Aprilia.

Οι επίσημες χειμερινές δοκιμές για το 2021 ξεκίνησαν σήμερα, με τους οδηγούς της μεγάλης κατηγορίας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος να μπαίνουν όλοι στην πίστα Λοσάιλ στο Qatar. Οι δοκιμαστές των εργοστασίων, είχαν κάνει αρκετούς γύρους χτες. Σήμερα όμως οι δοκιμές ξεκίνησαν στις 13:00 το μεσημέρι ώρα Ελλάδας, αλλά οι χρόνοι δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο μέχρι τώρα. Τα τελευταία λεπτά οι αναβάτες πίεσαν για να βγάλουν έναν καλό χρόνο.

Την πρώτη θέση με την νέα RS-GP της Aprilia, κατέκτησε ο έμπειρος Αλέιξ Εσπαργκαρό στη σέλα της, με 1:54,687! Μαζί του στο 1:54 και ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ζοάν Μιρ, ενώ οι υπόλοιποι από τους πιο γρήγορους είναι στο 1:55. Ο Ζοάν Μιρ έχει μια διαφορά στα τρία δέκατα από την κορυφή. Τρίτος είναι ο Τζακ Μίλερ που και αυτός βελτίωσε το χρόνο του στα τελευταία λεπτά, ενώ και ο Στέφαν Μπραντλ – ο δοκιμαστής της Honda – που ήταν ο γρηγορότερος χτες δείχνει πολύ δυνατός.

Ο Ζουάν Ζαρκό κρατούσε για αρκετή ώρα την 1η θέση, ωστόσο έπεσε πέμπτος. Ο Βαλεντίνο Ρόσι που πλέον τρέχει με την Petronas Yamaha ολοκλήρωσε στην 16η θέση.