Ο Κεραυνός διέλυσε τον Απόλλωνα

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Κεραυνός επικράτησε με 82-44 του Απόλλωνα, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο. Από νωρίς οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον αγώνα και τον ρυθμό του και δεν δυσκολεύτηκαν στο τέλος να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Αντουάν Σκοτ με 18 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα που έκανε ο Κεραυνός, αφού μέχρι το 6’ σημείωσε εννέα πόντους (από δύο πόντους οι Θεοχαρίδης, Παρκς, Κινγκ, Ντέιβις και ένα πόντο ο Νεοφύτου) και έφερε το σκορ στο 9-0. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με το σκορ να οδηγείται στο 13-5 στο 8:30. Έπειτα ο Μιχαήλ με δίποντο έφερε την διαφορά στους δέκα (15-5), με τον Στέφανο Ηλιάδη να σημειώνει τρίποντο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου και να μειώνει σε 15-8.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, που μέχρι το 14’ σημείωσε εννέα πόντους (τέσσερις ο Τέρμαν, από δύο οι Μαντοβάνης-Φίλερ, ένα ο Μπλάκμον) ενώ ο Κεραυνός είχε πετύχει μία ελεύθερη βολή με τον Ντέιβις, με το σκορ να οδηγείται στο 17-16, υπέρ των «γαλάζιων». Στην συνέχεια ο Κεραυνός πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με τον Ντέιβις (20-17), με τον Απόλλωνα να απαντάει με τρίποντο του Στέφανου Ηλιάδη (20-20). Η συνέχεια είχε «ερυθροκίτρινο» χρώμα, με την ομάδα του Στροβόλου να σημειώνει 18 σερί πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και να προηγείται με 38-20.

Από τρεις πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το 22’ με το σκορ να οδηγείται στο 41-23. Έπειτα ο Κινγκ με δίποντο έφερε την διαφορά στους είκοσι (43-23) για να μειώσει στην συνέχεια ο Στέφανος Ηλιάδης με νέο τρίποντο σε 43-26. Μέχρι το 26:30 το σκορ πήγε στο 49-29, ενώ ακολούθησε ένα σερί δεκαπέντε πόντων του Κεραυνού (οκτώ πόντους ο Σκοτ, τρίποντο ο Μπάρκερ, από δύο πόντους οι Μιχαήλ-Παρκς) φέρνοντας το σκορ στο 64-29.

Μέχρι το 22’ το σκορ οδηγήθηκε στο 66-33 για τον Κεραυνό, που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και διατηρούσε χωρίς δυσκολία το προβάδισμα του. Έως το 34’ η διαφορά ήταν στους τριάντα πόντους (70-40) ενώ τρία λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 79-42. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Κεραυνό να πανηγυρίζει την νίκη με 82-44.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8, 38-20, 64-29, 82-44

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Νεοφύτου 1, Θεοχαρίδης 11 (3), Μπάρκερ 5 (1), Σκοτ 18 (2), Λοϊζίδης 6, Μιχαήλ 6, Κινγκ 9, Μάρκου, Ντέιβις 13 (2), Κορωνίδης, Παρκς 13.

Απόλλων (Λούκας Αντωνίου)

Φίλερ 15 (1), Τέρμαν 8, Παντούρης 2, Μαντοβάνης 4, Τομπάζος, Σωφρονίου, Άγγονας, Κούρετζ, Μπλάκμον 3, Μακρυγιάννης, Στ. Ηλιάδης 10 (3), Βιράρτη 2.