«Υπερηχητικός» Κεραυνός έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης

Μπήκε δυναμικά και πήρε τη νίκη

Ο εκπληκτικός Κεραυνός επικράτησε της Φίνιξ Σκοπίων με 107-60 στο «Κώστας Παπαέλληνας» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europe Cup.

Ο Κεραυνός μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Στροβόλου κατάφερε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου να προηγείται με 19-13. Στη συνέχεια η Φινιξ ανέβασε στροφές, μειώνοντας στον ένα. Το γεγονος αυτό λειτούργησε αφυπνιστικά για τους παίκτες του Κακιούζη, που «έτρεξαν» ένα εξαιρετικό σερί 12 πόντων (31-18), κτίζοντας ουσιαστικά διαφορά που θα τους έδινε εκ νέου το πάνω χέρι για τη νίκη. Η διαφορά έκλεισε στο ημίχρονο με τη μεγαλύτερη τιμή της (48-34).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κεραυνός κατέδειξε ξανά την υπεροχή του με ένα γρήγορο 10-0. Τα δεδομένα από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα απλοποιήθηκαν, στέλνοντας το ροζ φύλλο στην «αγκαλιά» των παικτών του Κακιούζη. Τρία λεπτά και 44 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, οι ερυθροκίτρινοι αύξησαν το σκορ σε 73-44. Εν κατακλείδι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό +37 για την Κυπριακή ομάδα (88-51). Τυπικής διαδικασίας ήταν η τελευταία περίοδος, με τον Κεραυνό να διευρύνει με άνεση το μεγάλο προβάδισμα του.
Πολύ ψηλές επιδόσεις για τους ερυθροκίτρινους, στο ζωγραφιστό, στη συνεισφορά από τον πάγκο και στις δεύτερες ευκαιρίες. Κορυφαίος του αγώνα ο Ρέινολντς με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:19-13, 48-34, 88-51, 107-60

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Κακιούζης): Ρέινολντς 17, Σάββα, Θόρντον 12, Τίγκας Φ. 12, Τίγκας Σ. 3, Κουμής 2, Μιχαήλ, Νούνιες 14, Πασιαλή 2, Σπένσερ 15, Στυλιανού 14, Τέιλορ 16

ΦΙΝΙΞ: Ντιμιτριέφσκι, Στέφενς 14, Στοϊκοβίκι, Τόμας 6, Ζετόφ, Ντάνιελ 4, Ντιμτσέφσκι 6, Τζόουνς 8, Μιτρέφσκι 2, Πετκόφσκι 11, Ρις, Τραϊκόφσκι 9