Ψηλό το ιταλικό εμπόδιο για Κεραυνό

Εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα

Με εντός έδρας ήττα ξεκίνησε την προσπάθεια του για τον 9ο όμιλο του FIBA Europe Cup ο Κεραυνός, καθώς στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας», έχασε από την Ιταλική Βαρέζε με σκορ 95-80.

Τα πράγματα φάνηκε από την αρχή ότι θα ήταν δύσκολα για την Ερυθροκίτρινη ομάδα, η οποία μετά που είχε προηγηθεί με 23-15 στο 10λεπτο, με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η διαφορά είχε φθάσει στους 20 πόντους, όταν το σκορ είχε πάει στο 51-31 και εκ των πραγμάτων, θα ήταν πολύ δύσκολο για τον Κεραυνό, να ανέτρεπε μιαν τέτοια διαφορά, σε ένα ημίχρονο και απέναντι σε μιαν δυνατή ομάδα, όπως είναι η Βαρέζε.

Πάντως ο Κεραυνός, πάλεψε για την ανατροπή και πιάνοντας πολύ καλή απόδοση στην 3η περίοδο, έριξε τη διαφορά στο -10, αλλά στην τελευταία περίοδο, οι Ιταλοί άντεξαν στην αντεπίθεση του Κεραυνού και τελικά, πήραν τη νίκη.

Ένα γρήγορο τέμπο είχαν επιβάλει οι Ιταλοί στα αρχικά χρονικά σημεία, κάτι που τους απέφερε προβάδισμα με 13-5, λίγο πριν τη συμπλήρωση του 5λεπτου. Στη συνέχεια ο Κεραυνός βρήκε λύσεις, κυρίως μέσα από την άμυνα του και έτσι, μείωσε σε 15-11 στο 7`. Ωστόσο η Βαρέζε, κατάφερε και πάλι να δώσει έναν γρήγορο ρυθμό, να συντηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα και έτσι, στο τέλος της 1ης περιόδου, προηγήθηκε με 23-15.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, το προβάδισμα της Ιταλικής ομάδας, ανέβηκε στους 14, όταν το σκορ πήγε στο 29-15 και ο Κεραυνός καλείτο να βρει λύσεις, για να μη χάσει επαφή με το σκορ. Στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν, η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από το +10 για τη Βαρέζε, αλλά οι Ερυθροκίτρινοι παίκτες, έδειχναν διάθεση για να «κυνηγήσουν» τη δυνατή αντίπαλο τους.

Ωστόσο στο 17`, το σκορ είχε πάει στο 40-27 για τη Βαρέζε, η οποία χάριν στην περιφερειακή της ευστοχία, στο 19`, άνοιξε τη διαφορά στο +18 (49-31) και στο ημίχρονο, προηγήθηκε με 51-31.

Με 8-0 σερί ξεκίνησε στην 3η περίοδο ο Κεραυνός και κάπου οι ελπίδες του άρχισαν να αναπτερώνονται, μιας και είχε μειώσει σε 51-39, ενώ στη συνέχεια ο θεαματικά βελτιωμένος στην άμυνα Κεραυνός, έριξε για πρώτη φορά, μετά από αρκετή ώρα, τη διαφορά σε μονοψήφιο, όταν λίγο πριν το 25`, το σκορ πήγε στο 56-49.

Λίγο μετά, η Ιταλική ομάδα, ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε επίπεδα σχετικής ασφαλείας (65-50, δηλαδή στο +15), αλλά στο 30`, ο Κεραυνός μείωσε σε 66-56 και είχε ελπίδες για την ανατροπή, μιας και είχε καλύψει το μισό της διαφοράς με την οποία έχανε στο ημίχρονο.

Από το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, οι Ιταλοί συντηρούσαν ένα σταθερό προβάδισμα πάνω από το +10, αλλά οι του Κεραυνού, δεν σταμάτησαν να πιστεύουν στην ανατροπή, παρότι το χρονόμετρο δεν ήταν σύμμαχος τους.

Λίγο πριν το 36`, η διαφορά, ήταν στο +11 για τη Βαρέζε (78-69), τη στιγμή που το χάντικαπ, δεν ήταν και το πιο εύκολο για τον Κεραυνό και έτσι, η Ιταλική ομάδα πήρε τη νίκη με 95-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 31-51, 56-66, 80-95.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Πασιαλής 4, Τίγκας 4, Στυλιανού 10 (2), Nunez 5 (1), Reynolds 12, Thornton 15 (2), Spencer 14 (2), Taylor 16, Κουμής.

Βαρέζε (Michael Bialaszewski): Brοwn 20 (4), Stein 15, Hanlan 5 (1), Librizzi 4, McDermott 13 (4), Moretti, Shahid 25 (6), Virginio 3 (1), Woltetensae 8 (1), Assui 2.