Πρώτη νίκη για Κεραυνό στο FIBA Europe Cup

Μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση

Αν και από μαθηματικής πλευράς, ο Κεραυνός έμεινε εκτός συνέχειας για τη διοργάνωση του FIBA Europe Cup, εν τούτοις στο αποψινό παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας», που ήταν για την 5η αγωνιστική του 9ου ομίλου, σημείωσε την πρώτη του νίκη.

Μετά από μιαν πολύ καλή εμφάνιση, στις τρεις πρώτες περιόδους, οι ερυθροκίτρινοι, κέρδισαν την TSU Tbilisi Γεωργίας με 84-79, αφού στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 46-38.

Παιχνίδι γρήγορου ρυθμού κατά την 1η περίοδο, με τον Κεραυνό να κρατάει ένα γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι του.

Όσο δε για τη διακύμανση, στα αρχικά χρονικά σημεία, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά από το 5` και μετά, οι ερυθροκίτρινοι άρχισαν να οικοδομούν μια διαφορά, χάριν στην ευστοχία τους και με το προβάδισμα για τον Κεραυνό να φθάνει στο +7, με το τέλος της 1ης περιόδου, σημείο στο οποίο ο Κεραυνός προηγήθηκε με 28-21.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η ομάδα της Γεωργίας, έριξε τη διαφορά στο τρίποντο (30-27), αλλά στη συνέχεια και πάλι ο Κεραυνός, επέβαλε έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και να αυξήσει την υπέρ του διαφορά, κρατώντας στη συνέχεια ένα σταθερό προβάδισμα γύρω στο +6. Οι τέσσερεις Αμερικανοί του Κεραυνού, έδιναν αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα.

Με αυτήν την εικόνα, ο Κεραυνός προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 46-38.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Κεραυνό στην 3η περίοδο και στις αρχές της, προηγήθηκε με 54-40, δείχνοντας ότι ήταν αποφασισμένος για τη νίκη. Στη συνέχεια μάλιστα η τιμή της διαφοράς, ανέβηκε και στο +17 (64-47) και παρότι η ομάδα της Γεωργίας, έψαχνε τρόπους για να επανέλθει στο παιχνίδι, εν τούτοις δεν τα κατάφερνε.

Στο 30`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 68-56.

Στις αρχές της 4ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -9 (72-63) και συνεχίζοντας να πιέζουν στην άμυνα, δεν άφηναν τον Κεραυνό να βρει εύκολα λύσεις και έτσι, λίγο πριν το 37`, η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (74-72).

Ο Κεραυνός έψαχνε για τρόπο αντίδρασης, αλλά λίγο μετά το 38`, το σκορ πήγε σε μηδενική βάση (74-74), αλλά με 6-0 σερί, οι ερυθροκίτρινοι προηγήθηκαν με 80-74, σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο.

Τελικά ο Κεραυνός κέρδισε το παιχνίδι με 84-79.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 46-38, 68-56, 84-79.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Reynolds 20, Spencer 14 (1), Taylor 14, Thornton 16, Χριστοδουλίδης 3 (1), Τίγκας, Κουμής 2, Στυλιανού 15 (3).

TSU Tbilisi (Lekso Lapanashvili): Boykin, Jintcharadze 28 (3), Phevadze 7, Tsintsadze 13 (3), Vujovic 15, Chechelashvili, Cranston, Gogodze 8 (2), Kopadze, Mgeladze, Andronikashvili 8.