Διπλό για τον Κεραυνό επί του Αχιλλέα

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός στην έδρα του Αχιλλέα, επικρατώντας με 78-70, με κορυφαίο τον Στυλιανού που πέτυχε 23 πόντους, 4 τρίποντα και 5 ριμπάουντ.

Ο Αχιλλέας μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο λεπτό, ενώ στο 4’ έκανε το 11-4 με το τρίποντο του Tention. O Κεραυνός μείωσε σε 11-9 στο 5’, ενώ το τρίποντο του τίγκα στο 7’ τον έβαλε μπροστά στο σκορ με 16-15.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +8 στο 8’ με 39-31 και το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-39. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν πιο επιθετική και στο 34’ ανέβασε τη διαφορά στο +9 με 48-39. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 55-48 στο 29’, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 58-53, μετά το τρίποντο του Shabazz.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Καϊμακλίου προσπάθησε να παίξει πιο επιθετικά, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά, κι έτσι ο Κεραυνός πήρε τη νίκη με 78-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 37-39, 53-58, 70-78

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 16, Χριστούδιας 2, Πηλακούτας 5 (1), Tention 20 (2),  Μιλινκοβιτς, Γεωργίου, Τσίγκας 4, Κυριάκου, Πηλακούτας 10 (2), Ανθυμιάδης 3 (1), Shabazz 20 (4)

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Spencer 19 (2), Πασιαλής 10 (2), Στυλιανού 23 (4), Raynolds 8, Taylor 10, Γονατάς, Χριστοδουλίδης, Κουμής 2, Φ. Τίγκας, Σ. Τίγκας 5 (1)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση