Καλαθόσφαιρα: Στα ημιτελικά ο Κεραυνός

Τη θέση του στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League εξασφάλισε ο Κεραυνός, επικρατώντας με 74-68 επί της Ανόρθωσης. Κορυφαίος του αγώνα ο Τίγκας με 26 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 2’ (5-5). Το τρίποντο του Skinner στο 6’ έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην Ανόρθωση με 11-6, με τον Κεραυνό να μειώνει στο επόμενο λεπτό σε 11-8. Η διαφορά της «μεγάλης κυρίας» μεγάλωσε φτάνοντας το +8 στο 9’ (18-10), με το δεκάλεπτο να λήγει σε 18-11.

Ο Κεραυνός είχε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 18-15 στο πρώτο τετράλεπτο. Με τον Τίγκα να ευστοχεί σε τρίποντο στο 17’ η ομάδα του Στροβόλου γύρισε το σκορ σε 21-20, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-25.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε με τις βολές του Skinner σε 28-27, χωρίς να αφήσει τον Κεραυνό να ξεφύγει. Με άλλο ένα εύστοχο τρίποντο του Τίγκα στο 27’ η διαφορά ανέβηκε στο +9 (47-38), ενώ 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου οι βολές του Raynolds διαμόρφωσαν το 55-46. Στην τελευταία περίοδο η προσφυγική ομάδα προσπαθούσε να γυρίσει το σκορ, με βολές του Skinner στο 16’ μείωσε σε 65-57. Ο Κεραυνός κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά του μέχρι το τέλος του αγώνα. Πήρε τη νίκη με και εξασφάλισε τη θέση του στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 28-25, 55-46, 74-68

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 4 (1), Στυλιανού 6, Crockett 8, Raynolds 7, Taylor 11, Chandler 12 (1), Σ. Τίγκας,Φ. Τίγκας 26 (5)

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 8 , Βάρσος 7 (3), Μόουσα 5 (1), Horton 13 (1), Skinner 17 (2), Τρετιάκοβ 4, Talton 5 (1), Μαραγκός 9 (1), Ελευθυερίου

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση