Ομόνοια: Καλός οιωνός, όμως τι ωραίος ο λαός...

Ίδια επίδοση με τη σεζόν 2009-10 και τίθεται στόχος το ρεκόρ

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Τη σεζόν 2009-10  που πήρε το πρωτάθλημα για τελευταία φορά, η Ομόνοια σε 13 ματς ήταν πρώτη στον πίνακα, συγκατοικούσα στο ρετιρέ με το ΑΠΟΕΛ και τον Απόλλωνα. Άπασες οι ομάδες είχαν από 28 βαθμούς.

Η Ομόνοια ήταν πρώτη με βάση τη διαφορά των γκολ αφού είχε συντελεστή 21-9, με το ΑΠΟΕΛ να έχει 25-10 και τον Απόλλωνα 20-7.
Εκείνη την αγωνιστική είχε αγωνιστεί με το ΑΠΟΕΛ (0-0) στις 13.12.2009, ενώ ο Απόλλωνας είχε κερδίσει τον Κινύρα Πέγειας με 1-0 την προηγούμενη μέρα.

Η Ομόνοια είχε 8 νίκες, 4 ισοπαλίες και μια ήττα, ενώ στην τρέχουσα σεζόν, ούσα μόνη στην πρώτη θέση –με Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ να έχουν αγώνες στο χέρι- έχει ακριβώς τον ίδιο απολογισμό με τη διαφοροποίηση να έγκειται στη διαφορά των γκολ, που είναι η εξής: 21-9 τότε, 19-6 τώρα.

Οι αριθμοί στην περίπτωση αυτή δεν καθορίζουν τίποτα, αλλά, αποτελούν απτή απόδειξη της επιστροφής της Ομόνοιας και ενδεχομένως να προοιωνίζονται κάτι

Πέραν του αγωνιστικού σκέλους υπάρχει και αυτό της προσέλευσης του κόσμου. Η Ομόνοια είναι με διαφορά η ομάδα με το περισσότερο κόσμο στους ,μέχρι τώρα αγώνες της. Ο περισσότερος κόσμος συγκεντρώθηκε στο ματς με το ΑΠΟΕΛ όπου ανακοινώθηκε η διάθεση 14, 002 εισιτήριο που αποτελεί ρεκόρ σε ματς πρωταθλήματος στην εποχή της κάρτας.

Είναι δύσκολη υπόθεση για τον κόσμο της Ομόνοιας η υπερπήδηση του συγκεκριμένου αριθμού, αλλά ας περιμένουμε. Έχει δώσει πολλά ρεσιτάλ φέτος ο λαός της Ομόνοιας.

Η ομάδα διανύει την καλύτερη της περίοδο ο κόσμος είναι στα ουράνια, η ώρα του ματς είναι πολύ καλή (5 το απόγευμα), ενώ την περίοδο αυτή υπάρχει και η κάθοδος των φοιτητών.

Πάνω από όλα όμως είναι η δύναμη αυτού του λαού. Δύναμη ανεξάντλητη. Ανεξάντλητη δύναμη που έχει σφυρηλατηθεί μέσα από την ίδια τη ζωή. Επίσης η αγάπη του προς την ομάδα. Που είναι ατελείωτη...

Τα εισιτήρια

Ας θυμηθούμε τα ανακοινωθέντα εισιτήρια στην τρέχουσα σεζόν στους εντός έδρας αγώνες.

31.8.19 δεύτερη αγωνιστική Ομόνοια-Σαλαμίνα 2-0