Νιλ Λένον: Με φαρδιά πλατιά την υπογραφή του

Ο κόουτς άλλαξε πολλά στην Ομόνοια

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Μοιάζει κλισέ, αλλά είναι η πραγματικότητα. Ο αγώνας ρεβάνς της Ομόνοιας με την Ανόρθωση (4 Μαΐου στο ΓΣΠ) είναι περισσότερο από ένα παιχνίδι για τους πράσινους.

Η πρόκριση της ομάδας θα μετρήσει διπλά. Πρώτον, θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Δεύτερον, οι πράσινοι πλησιάζουν στο να …σώσουν τη χρονιά.

Που δεν είναι ούτε Θεός, ούτε μάγος, ούτε θαυματοποιός.

Όμως για την ώρα, απολύτως τίποτα δεν είναι δεδομένο. «Είναι το πρώτο ημίχρονο και κανείς δεν πανηγυρίζει στα αποδυτήρια. Τώρα ετοιμαζόμαστε για το δεύτερο παιχνίδι, ταπεινά και έχουμε πολλή δουλειά ακόμη να κάνουμε». Αυτά δήλωσε, μεταξύ άλλων, ο Νιλ Λένον μετά το χθεσινό ματς.

Ο Νιλ Λένον που έθεσε φαρδιά πλατιά τη σφραγίδα του και στο χθεσινό ματς. Μετά το εκπληκτικό εξηντάλεπτο που είδαμε στο ματς Κυπέλου με την ΑΕΛ- όπου ένα σκορ 4-0 θα ήταν αντιπροσωπευτικό της υψηλού επιπέδου απόδοσης και της πληθώρας των ευκαιριών που δημιουργήθηκαν - είδαμε χθες ένα ονειρικό σαρανταπεντάλεπτο, με ...υπερηχητικό πρώτο δεκάλεπτο που ήταν επί τέλους και παραγωγικό. Αυτά τα διαστήματα των δυο ματς ήταν εικόνες για ποδοσφαιρικό σεμινάριο.

Όμως, συνολικά στα δυο ματς αυτά του κυπέλλου, είδαμε την Ομόνοια που φτιάχνει ο Νιλ Λένον. Που δεν είναι ούτε Θεός, ούτε μάγος, ούτε θαυματοποιός.

Έχει όμως με τις γνώσεις του, το στυλ της δουλειάς του και την επικοινωνιακή του ικανότητα, καταφέρει να … ξυπνήσει το (βρισκόμενο σε λήθαργο) επιθετικό ποδόσφαιρο που είναι διαχρονικά μέσα στο dna της ομάδας. Η Ομόνοια είναι αυτήν τη στιγμή –στα ματς του κυπέλλου- μια ομάδα που μπαίνει στο γήπεδο πνευματικά έτοιμη, διατηρεί την ηρεμία της σε όλο το ματς, βγάζει πολύ μεγάλες εντάσεις στο γήπεδο, πρεσάρει παντού, είναι δε βελτιωμένη και ανασταλτικά και επιθετικά με (περισσότερες τελικές προσπάθειες).

Αυτήν την ομάδα χαίρεται ο κόσμος της, που ετοιμάζεται για μαζική παρουσία στον επαναληπτικό.