Το πιο «άκυρο» γκολ του 2023! (vid)

Δείτε το βίντεο

Είναι με διαφορά το πιο «άκυρο» γκολ που θα δει κανείς εντός του 2023. Είναι δεδομένο. Ανήκει στην Μπάρνσλεϊ και στον Σαμ Κρόσγκροουβ και μάλιστα, διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο 91ο λεπτό.

Να είσαι ποδοσφαιριστής της Γουίκομ. Μίας γενικότερα ασταθής ομάδας στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, στην 3η τη τάξει κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Να αγωνίζεσαι εκτός έδρας και συγκεκριμένα, σε μία από τις πιο δύσκολες εξορμήσεις στο πρωτάθλημα: στο «Όκγουελ» απέναντι στην Μπάρνσλεϊ. Να κρατάς το 0-0 μέχρι και το 90ο λεπτό.

Πώς θα μπορούσες μετά να διαχειριστείς αυτό που συνέβη; Διότι είναι πραγματικά απίθανο. Με το σκορ στη «λευκή» ισοπαλία, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Στράγιεκ, αποφάσισε να κάνει καθυστερήσεις. Είχε την μπάλα στα πόδια του και άφησε τον επιθετικό της Μπάρνσλεϊ να πάει να τον πιέσει.

Ο Σαμ Κρόσγκροουβ πηγαίνει πάνω του και ο Στράγιεκ πιάνει την μπάλα. Συγκρούονται ελαφρώς και ο τερματοφύλακας πέφτει κάτω. Η μπάλα του φεύγει από τα χέρια. Ο επιθετικός της Μπάρνσλεϊ σκοράρει, τον κοιτά και χαμογελάει. Είναι με διαφορά το πιο «άκυρο» γκολ του 2023 και η γηπεδούχος επικράτησε εξαιτίας του με 1-0!