Το ακυρωθέν γκολ της Νιουκάστλ που σήκωσε συζήτηση

Η Νιουκάστλ πέρασε με 2-1 από το Νότιγχαμ χάρη σε πέναλτι του Ίσακ στις καθυστερήσεις, με την ομάδα του Έντι Χάου να έχει την υπεροχή σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και μπόλικες φάσεις για να πετύχει περισσότερα γκολ.

Σε μία εξ αυτών, στο 64ο λεπτό, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από τον Άντερσον, ωστόσο κατόπιν χρήσης VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Η φάση σήκωσε αρκετή κουβέντα στην Αγγλία, καθώς εκτεθειμένος... συνελήφθη ο Λόνγκσταφ, ο οποίος ήταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό όταν η μπαλιά του Ίσκα κόντραρε και κατέληξε κοντά του - με παίκτη της Φόρεστ να επιχειρεί να απομακρύνει αλλά την μπάλα να κοντράρει στον ποδοσφαιριστή της Νιουκάστλ και να μένει στην περιοχή.

«Δεν μπορώ να καταλάβω τι κοιτάζουν» ανέφερε ο Τζέιμι Κάραγκερ όταν ο διαιτητής πήγε στο VAR, ωστόσο η απόφαση ήταν να ακυρωθεί το τέρμα λόγω της επιρροής που είχε ο Λόνγκσταφ στη φάση.