Αποκλεισμός επ'αόριστον στον διαιτητή (vid)

Είδε φάση σε κινητό οπαδού

Ο επικεφαλής της Επιτροπής Διαιτησίας στην Αίγυπτο, ο Μέλο Περέιρα, πρώην αρχιδιαιτητής στην ελληνική ΚΕΔ, αποφάσισε να βάλει στον... πάγο, επ'αόριστον, τον διαιτητή, αλλά και την υπόλοιπη διαιτητική ομάδα, του Σουέζ-Αλ Νασρ, αγώνα δεύτερης κατηγορίας.

Ο ρέφερι Μοχάμεντ Φαρούκ επέλεξε να χρησιμοποιήσει το κινητό τηλέφωνο ενός φιλάθλου, από τη στιγμή που το VAR δεν εφαρμόζεται στα παιχνίδια δεύτερης κατηγορίας, για να παρακολουθήσει την επανάληψη ενός γκολ. Η Αλ Νασρ είχε σκοράρει, ισοφαρίζοντας το ματς στο τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν λέγοντας ότι η μπάλα είχε βρει το χέρι παίκτη της, και μετά από αρκετό χρονικό διάστημα που πέρασε για να παρακολουθήσει το βίντεο στο τηλέφωνο, ο διαιτητής αποφάσισε να το ακυρώσει.

Η Σουέζ επικράτησε 3-1, με τον διαιτητή να κρατάει 15 λεπτά καθυστερήσεων. Ο Φαρούκ έφυγε από το γήπεδο υπό την προστασία της αστυνομίας, εν μέσω διαμαρτυριών από παίκτες και αξιωματούχους της Αλ Νασρ, οι οποίοι απείλησαν να κινηθούν νομικά εναντίον του διαιτητή για παραβίαση των κανονισμών.

«Η Επιτροπή αποφάσισε να διερευνήσει το περιστατικό όταν ο Μοχάμεντ Φαρούκ, ο διαιτητής του αγώνα, χρησιμοποίησε ένα κινητό τηλέφωνο για να ελέγξει μία από τις φάσεις του αγώνα», σημείωσε, στην ανακοίνωσή της, η αιγυπτιακή Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία.

Πηγή: aek365.org