Ξέρανε την Μπόκα και το… σήκωσε η Ράσινγκ!

H Ράσινγκ έφερε… τούμπα το σκορ (1-2) για να σηκώσει το Σούπερ Καπ στη Σαουδική Αραβία

Ξέρανε την Μπόκα Τζούνιορς και το σήκωσε η Ράσινγκ! Η ομάδα του Φερνάντο Γκάγκο βρήκε το γκολ της νίκης-ανατροπής στις καθυστερήσεις με πέναλτι (1-2), μια απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους αντιπάλους, και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Αργεντινής που διεξήχθη στη Σαουδική Αραβία.

Εξαιρετικό το πρώτο μέρος όπως και το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με την Μπόκα Τζούνιορς να βρίσκει γρήγορο προβάδισμα με τον Ρονκάλια στο 17’. Παρόλα αυτά, η χαρά των τυπικά γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά με τον Καρμπονέρο να μετατρέπει σε γκολ την ασίστ του Μοράλες για το 1-1 στο 20’, με το σκορ να μένει ως έχει ως το φινάλε του 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μειώνουν τα ρίσκα στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνουν τις 1-2 φάσεις. Τελικά, αυτή που το βρήκε ήταν η Ράσινγκ, η οποία κέρδισε πέναλτι για χέρι του Αγκουστίν Σάντεζ στις καθυστερήσεις το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από παίκτες και επιτελείο της Μπόκα, με τον Πιόβι στο 90’+8’ να σκοράρει με δυνατή εκτέλεση για το 2-1 και… χαρίζοντας την κούπα στην ομάδα του.

Αυτό ήταν το παρθενικό Σούπερ Καπ Αργεντινής για τη Ράσινγκ, στη… σύντομη ιστορία διεξαγωγής του αφού μόλις τα 10 τελευταία χρόνια διεξάγεται.

Πηγή: sportfm.gr

Λατινική Αμερική: Τελευταία Ενημέρωση