Κόπα Αμέρικα: Βραζιλία - Αργεντινή στον Α΄ ημιτελικό

Η «Αλμπισελέστε» επιβλήθηκε της Βενεζουέλας με 0-2 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση

Ένα τεράστιο, από πλευράς ονόματος και ιστορίας, μας περιμένει για να το παρακολουθήσουμε σε τέσσερις μέρες από σήμερα στο Κόπα Αμέρικα. Η Αργεντινή πέρασε νικηφόρα, με σκορ 0-2, το αποψινό εμπόδιο της Βενεζουέλας κι έτσι τα ξημερώματα της 3ης Ιουλίου θα αναμετρηθεί με την Βραζιλία στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης της διοργάνωσης.

Προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι πήρε η Αργεντινή, καθώς στο 10ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες, με τακουνάκι έκανε το 0-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 74΄ όταν ο Λο Σέλσο, έπειτα από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Βενεζουέλας, πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 0-2.

Η Αργεντινή μπήκε διαβασμένη και αποφασισμένη απέναντι στη Βενεζουέλα, προηγήθηκε νωρίς με έξοχο τακουνάκι του Λαουτάρο Μαρτίνες και προκρίθηκε με 2-0, αφού διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι και με το δεύτερο γκολ του Λο Σέλσο (73’) καθάρισε την πρόκριση. Στον ημιτελικό της 3ης Ιουλίου στο Μινεϊράο, την περιμένει η Βραζιλία στη μητέρα των μαχών για τη Νότια Αμερική, για μια θέση στον τελικό του Κόπα Αμέρικα.

Η Βενεζουέλα δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική, πέρα από ελάχιστες φάσεις και μια από αυτές, ίσως η σπουδαιότερη, σημειώθηκε δύο λεπτά πριν την επίτευξη του δεύτερου γκολ, αφού ο Αρμάνι εξουδετέρωσε το σουτ του Ερνάντες.

Πολύ δυνατή εκκίνηση στο παιχνίδι έκανε η Αργεντινή που κατόρθωσε μετά από πέντε εκτελέσεις κόρνερ σε 9,5 λεπτά και αφού ο Φαρίνιες είχε σταματήσει ήδη μια φορά τον Αγουέρο στο 3’, κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ. Ο Μέσι εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά. Ο Οταμέντι έπιασε ένα κακό δεξί σουτ, που ουσιαστικά έγινε ασίστ για τον Λαουτάρο Μαρτίνες που με τακουνάκι αιφνιδίασε τον Φαρίνιες για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Σκαλόνι έδωσε χώρο στη Βενεζουέλα, που δεν έχασε πάντως τον προσανατολισμό και τη συγκέντρωση της, παρότι βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ και ανασυντάχθηκε αμυντικά. Η Αργεντινή δεν μπόρεσε να φτιάξει άλλη σπουδαία φάση στο πρώτο μέρος, ενώ η Βενεζουέλα, απείλησε μόνο από ένα κόρνερ και μια κεφαλιά του Τσάνσελορ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια πολύ σπουδαία στιγμή για την Αργεντινή, ώστε να καθαρίσει το ματς, αφού ο Λαουτάρο έφυγε στο ένας εναντίον ενός με τον Τσάνσελορ, αλλά το σουτ βρήκε στην εξωτερική μεριά των γκολπόστ. Μετά την πρώτη αλλαγή της Βενεζουέλας με τον Σοτέλντο να μπαίνει στο ματς, ο Σκαλόνι απάντησε με αντικατάσταση του Μαρτίνες με τον Ντι Μαρία.

Προοδευτικά η Βενεζουέλα, άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο μετά από αυτή την αλλαγή και στο 71’ είχε τη μεγάλη της ευκαιρία με τον Ερνάντες να κάνει σουτ από δεξιά και τον Αρμάνι να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Δύο λεπτά μετά η Αργεντινή σφράγισε την πρόκριση, όταν ο Αγουέρο, κράτησε την μπάλα και σούταρε, ο Φαρίνιες δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά και ο Λο Σέλσο από κοντά έκανε το 2-0.

Η Βενεζουέλα πλέον μη έχοντας άλλη επιλογή, προσπάθησε να βγει μπροστά, αλλά απείλησε μόνο στο 84’ με μια κεφαλιά του Ροντόν, που εξουδετέρωσε ο Αρμάνι. Η Αργεντινή πέρασε στον ημιτελικό όπου θ’ αντιμετωπίσει την Βραζιλία.

Οι συνθέσεις:

Βενεζουέλα (Ραφαέλ Ντουνταμέλ): Φαρίνες, Ροζάλες (84’ Σέιχας), Τσάνσελορ, Ερνάντες, Ρινκόν, Μουρίγιο, Μορένο, Ντελ Πίνο (56΄Σοτέλντο), Ερέρα, Ροντόν, Ματσίς (71’ Γ. Μαρτίνες)

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Αρμάνι, Φόιτ, Πετσέλα, Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Ακούνια (68’ Λο Σέλσο), Παρέδες, Ντε Πάουλ, Μέσι, Λαουτάρο (64’ Ντι Μαρία), Αγουέρο (85’ Ντιμπάλα)

Πηγή: Sport-fm.gr