Εννέα αγώνες αήττητη η πρώτη, επιστροφή Καβάνι στη δεύτερη

Αμέτρητες αποδόσεις στην Meridianbet

Προωθητική Ενέργεια

Τρίτη αγωνιστική για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022 και η Κολομβία υποδέχεται στη Μπαρρανκίγια (22:30) την Ουρουγουάη.

*Δέκα ομάδες αναμετρώνται μεταξύ τους σε 18 αγωνιστικές, με τις πρώτες τέσσερις να προκρίνονται στη τελική φάση του μουντιάλ 2022 που θα διεξαχθεί στο Κατάρ, ενώ η 5η θα αγωνιστεί σε διπλούς αγώνες μπαράζ με εκπρόσωπο άλλης ηπείρου.

0133: Colombia - Uruguay (22:30) Fifa World Cup 2022 Qualifiers

Κολομβία: Θετικό ξεκίνημα για την Κολομβία, η οποία επικράτησε με 3-0 στη πρεμιέρα εντός έδρας της Βενεζουέλας, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Ακολούθως εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τη Χιλή, σε αγώνα που προηγήθηκε με 1-0 από το 6ο λεπτό, βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο 41ο λεπτό, για να δώσει ο Φαλκάο στις καθυστερήσεις το βαθμό της ισοπαλίας.

Τρέχει ένα σερί εννέα συνεχόμενων (επίσημων) αγώνων αήττητη στην έδρα της, αποτελούμενο από έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Η τελευταία φορά που ηττήθηκε στη κανονική διάρκεια ήταν στις 19/6/2018 με 2-1 από την Ιαπωνία σε αγώνα για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ 2018.

Πιθανή ενδεκάδα: Καμπάνια, Μαρτίν Κάσερες, Χοσέ Χιμένες, Γοδίν, Βίνια, Νάντες, Τορέιρα, Μπετανκούρ, Ντε λα Κρουζ - Καβάνι, Σουάρες.

Ουρουγουάη: Καθόλου καλά μηνύματα δεν άφησε στη πρεμιέρα της, καθώς χρειάστηκε γκολ στο 90+3 για να επικρατήσει δύσκολα της Χιλής με 2-1. Σε εκείνο τον αγώνα μάλιστα οι Χιλιανοί εξέφρασαν σφοδρά παράπονα για τη διαιτησία του Παραγουανού Ακίνο, για να έρθει στο δεύτερο ματς η βαριά ήττα με 4-2 από το Εκουαδόρ σε αγώνα που έγινε στο Κίτο. Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι το 84' έχανε με 4-0, ενώ χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Λουίς Σουάρες, έφτιαξε κάπως το σε βάρος της σκορ.

Σε σχέση με τους δύο προηγούμενους αγώνες που έδωσε, επιστρέφει στην αποστολή ο Έντινσον Καβάνι, ενώ αντίθετα θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμών οι Μάρτιν Σίλβα (τερματοφύλακας), Φεντερίκο Βαλβέρδε (μέσος), Σεμπάστιαν Κοάτες (αμυντικός) και Μάξι Γκόμες (επιθετικός). Επίσης δεν κλήθηκε ο μέσος της Φλαμένγκο, Ντε Αρασκαέτα λόγω του ότι πρόσφατα επέστρεψε από τραυματισμό και δεν βρίσκεται ακόμη στο 100%.

Πιθανή ενδεκάδα: Οσπίνα, Ορεχουέλα (Ντανιέλ Μουνιός), Τζέισον Μουρίγιο, Μίνα, Μοχίκα, Μπάριος, Κουαδράδο, Λέρμα, Μουριέλ, Χάμες Ροντρίγκες, Ντουβάν Ζαπάτα.

Προϊστορία: Την τελευταία δεκαετία Κολομβία και Ουρουγουάη έχουν τεθεί αντιμέτωπες άλλες τρεις φορές. Δύο νίκες μετρά η Κολομβία, ενώ το άλλο μεταξύ τους παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο. Και στα τρία αυτά παιχνίδια τα γκολ ήταν στα 2-4.