«Καθάρισε» Ρέιντζερς και σήκωσε το 21ο League Cup η Σέλτικ!

Το 21ο League Cup της ιστορίας της και δεύτερο διαδοχικό πανηγύρισε η Σέλτικ

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Σκωτία κατέληξε στη Σέλτικ!

Σε μια σκληρή και γεμάτη ένταση και πάθος - τόσο εντός, όσο και εκτός γηπέδου - αναμέτρηση με τη Ρέιντζερς στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκώβης, οι «κέλτες» επικράτησαν 2-1 στον μεγάλο τελικό του League Cup, πανηγυρίζοντας το 21ο τρόπαιο της ιστορίας τους στον θεσμό!

Μάλιστα, η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου κατέκτησε το League Cup για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, αλλά και έκτη την τελευταία επταετία, αφήνοντας τη Ρέιντζερς χωρίς τίτλο στην εν λόγω διοργάνωση από το 2011!

Σε Ιαπωνική υπόθεση εξελίχθηκε το ματς για τη Σέλτικ, καθώς, και τα δύο γκολ προήλθαν από συνεργασίες των Φουρουχάσι, Χατάτε και Μαέντα!

Στο 44ο λεπτό, οι δύο πρώτοι συνεργάστηκαν μέσα στο αντίπαλο «κουτί», με τον Κιόγκο Φουρουχάσι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 1-0. Μάλιστα, ο 28χρονος Ιάπωνας επιθετικός διπλασίασε τα τέρματά του στο 55ο λεπτό, όταν μετά από ωραία κίνηση και γύρισμα του Ρέο Χατάτε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του με κοντινή προβολή.

Στο 62', ο Μορέλος, εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας και μείωσε σε 2-1 για τη Ρέιντζερς με κοντινή προβολή έπειτα από φάση διαρκείας. Παρά τις προσπάθειες όμως, οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς στην παράταση, με τη Σέλτικ να αντέχει στο φινάλε και να κατακτά τον τίτλο.

Υπόλοιπες Χώρες: Τελευταία Ενημέρωση