Η Λειψία έδωσε συνέχεια στην… ελεύθερη πτώση της Σάλκε!

Η αλλαγή προπονητή στη Σάλκε δεν εμπόδισε την Λειψία από το να τη διασύρει με 4-0

Τι ‘χες Σάλκε, τι’ χα πάντα, θα μπορούσε να τιτλοφορηθεί το σημερινό ματς στη Λειψία, με το οποίο έπεσε η αυλαία των σημερινών παιχνιδιών της 3ης αγωνιστικής στη Bundesliga, μετά το τελικό 4-0…

Αποτέλεσμα με το οποίο οι μεν «ταύροι» παρέμειναν αήττητοι μετά από τρία ματς κι ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ απέδειξε πως το πρόβλημα στους «βασιλικούς μπλε» -που μετρούν πλέον… 19 αγώνες χωρίς «τρίποντο» στο πρωτάθλημα- δεν ήταν η αλλαγή του Ντέιβιντ Βάγκνερ με τον Μάνουελ Μπάουμ στον πάγκο!

Η Λειψία «καθάρισε» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τον Μποτσντογκάν να μπαίνει αλλαγή στο 23’ στη θέση του τραυματία Σερντάρ και, οκτώ λεπτά μετά, να στέλνει τη μπάλα με προβολή στα δίχτυα της… ομάδας του, για το 1-0.

Λίγο μετά το ημίωρο, η ομάδα της Σαξονίας «σόκαρε» εκ νέου τη Σάλκε, με τον Ενκουενκού να σεντράρει από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και τον αμαρκάριστο Ανχελίνιο να σκοράρει με κεφαλιά για πρώτη φορά φέτος, κάνοντας το 2-0!

Ενώ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του 45λεπτου από μια ακόμα κεφαλιά, αυτή την φορά του Ορμπάν, από το γέμισμα του Χάλστενμπεργκ από αριστερά…

Στην ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τερματοφύλακα, με τον νεοαποκτηθέντα Ρένοβ να αντικαθιστά τον Φέρμαν, λόγω μυϊκών προβλημάτων, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε την Λειψία να πετύχει κι ένα ακόμα γκολ.

Με τον Νάστασιτς να κάνει χέρι εντός περιοχής, σε σουτ του όλμο στο 79’, να καταλογίζεται η παράβαση και στο αμέσως επόμενο λεπτό τον Χάλστενμπεργκ να στέκεται τυχερός, σκοράροντας από την άσπρη βούλα για το τελικό 4-0.