Υπερηχητική Μπενφίκα απέναντι στη Ρίο Άβε, επαγγελματική νίκη για την Πόρτο

Συνέχισαν νικηφόρα Μπενφίκα και Πόρτο

Με νίκες συνέχισαν στην πορτογαλική λίγκα Μπενφίκα και Πόρτο με τους «αετούς» να επικρατούν με 4-2 εντός έδρας της Ρίο Άβε του Ανδρέα Σάμαρη και τους «δράκους» να κερδίζουν εύκολα εκτός έδρας με 2-0 την Πορτιμονένσε.

Στο «Ντα Λουζ» η Ρίο Άβε έκανε το... λάθος να προηγηθεί με 1-0 στο 6ο λεπτό με γκολ του Φάμπιο Ρονάλντο. Στο 13' ο Γκονσάλο Ράμος ισοφάρισε και έξι λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Ρίο Άβε πέτυχε το αυτογκόλ της σεζόν δίνοντας το προβάδισμα με 2-1 στους γηπεδούχους. Ο Ράμος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε με συντήρηση δυνάμεων για τη Μπενφίκα. η οποία πέτυχε το 4-1 με τον Μούσα. Στο 66' ο Σάμαρης πέρασε στο ματς και καταχεικροτήθηκε από τους φίλους της Μπενφίκα με τον Έλληνα χαφ να δακρύζει από συγκίνηση. Στο 86ο λεπτό ο Γκούγκα μείωσε σε 4-2 για τη Ρίο Άβε, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά η Πορτιμονένσε υποδέχθηκε την Πόρτο, με την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 22' με τον Οτάβιο να κάνει το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Πόρτο μπήκε με στόχο να «καθαρίσει» το ματς και το πέτυχε στο 52ο λεπτό με τον Πέπε να κάνει το 0-2 για τους «δράκους» οι οποίοι παραμένουν στο -2 από τη Μπενφίκα που προελαύνει στο πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα:
Παρασκευή 7/10
Ζιλ Βισέντε-Εστορίλ 0-1 (Λεά 90+6)

Σάββατο 8/10
Σάντα Κλάρα-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-2 (90+5 Ταγκάουα- 29' Μορίτα, 90' Νούνο Σάντος)
Πορτιμονένσε-Πόρτο 0-2 (22' Οτάβιο, 52' Πέπε)
Μπενφίκα-Ρίο Άβε 4-2 (6' Φ.Ρονάλντο, 86' Γκούγκα- 13',45+1 Ράμος, 19' Ζόναταν (αυτ), Μούσα 62')
Πάσος Φερέιρα-Γκιμαράες (22:30)