Χάκεν: Τεσσάρα στην έδρα της Τζουργκάρντεν... και πρωτάθλημα

Η Χάκεν κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της

Το πρώτο της πρωτάθλημα στα 82 χρόνια ιστορίας της κατέκτησε η Χάκεν! H ομάδα του Περ-Ματίας Χούγκμπο επικράτησε με το εμφατικό 4-0 στην έδρα της Τζουργκάρντεν και κατέκτησε για παρθενική φορά την «ALLSVENSKAN».

Μάλιστα, μετά το φινάλε του αγώνα στο «Gamla Ullevi» στήθηκε πάρτι μέσα στον αγωνιστικό χώρο από τους ποδοσφαιριστές της Χάκεν, αλλά και τους οπαδούς που μετέβησαν στο… γειτονικό γήπεδο, όπως και στους δρόμους του Γκέτεμποργκ στη συνέχεια.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, ο Τούργκοτ στο 6’ άνοιξε το σκορ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Χάμαρ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στις «σφήκες».Μάλιστα, ο Ρίγκααρντ στο 31’ έγραψε το 3-0, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του από… ημίχρονο.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 82ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα απέναντι στην ομάδα του Μάρκους Μπεργκ, με την Χάκεν να κλειδώνει μια αγωνιστική πριν το φινάλε την κούπα.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση