Τρεις γκολάρες, μια αποβολή και... στο +8 η Σέλτικ από την Ρέιντζερς!

Πήραν το ντέρμπι οι Κέλτες

Άκρως… χορταστικό αποδείχτηκε το σημερινό (30/12) Old Firm, με τη Σέλτικ να κερδίζει την Ρέιντζερς με 2-1 και να ξεφεύγει στην κορυφή, έχοντας οκτώ βαθμούς αλλά και δύο παιχνίδια περισσότερο, πλέον!

Το ντέρμπι είχε… τα πάντα, με τους Κέλτες να προηγούνται με πολύ ωραίο γκολ του του Μπερνάρντο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Για να έρθει ένα ακόμα πανέμορφο τέρμα, ξανά από πλευράς Σέλτικ, αυτή την φορά από τον Φουρουχάσι, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου…

Οι «τζερς» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση αλλά είδαν τον Μπαλογκάν να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 71ο λεπτό. Ο Ταβερνιέ τους έβαλε ξανά στο ματς, με έξοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 88’, ωστόσο δεν έφτανε για να αποφευχθεί η ήττα.

Έτσι, η Σέλτικ έφτασε τους 51 πόντους, μετά από 21 ματς, την ώρα που η Ρέιντζερς ακολουθείς τους 43, με 19 παιχνίδια ωστόσο.