Στέρησε την κορυφή στη Σπόρτινγκ με φαουλάρα η Μπράγκα

άος μετά το 1-1 ανάμεσα σε Πόρτο και Αρούκα λόγω... VAR

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έφτασε κοντά σε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Μπράγκα, που όμως την κράτησε στο 1-1 χάρη σε ένα τρομερό γκολ του Τζαλό.

Τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν με τον Ποτέ στο 25' και εν συνεχεία είχαν ακυρωθέν τέρμα με τον Χιούλμαν, ωστόσο το καταπληκτικό φάουλ του Τζαλό στο 78' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και στέρησε το απόλυτο στη Σπόρτινγκ.

Νωρίτερα, η Πόρτο υπέπεσε στην πρώτη της φετινή γκέλα, μένοντας στο 1-1 με την Αρούκα εντός έδρας σε ένα επεισοδιακό ματς.

Οι «δράκοι» κατόρθωσαν να αποφύγουν την ήττα στο... 19ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Εβανίλσον, σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από το απίθανο περιστατικό με την επικοινωνία διαιτητή και VAR μέσω κινητού τηλεφώνου!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Γκονθάλεθ στο 84', ενώ είδαν και τον Γκαλένο να χάνει πέναλτι για την Πόρτο στο 90+15' – με την ισοφάριση εντέλει να έρχεται λίγο αργότερα.

Από την πλευρά της Πόρτο πάντως, έγιναν κινήσεις για την ακύρωση του ματς, λόγω των όσων έγιναν από τον διαιτητή!

Από εκεί και πέρα, η Μποαβίστα συνέχισε την εξαιρετική της πορέια, νικώντας 2-1 (4' Μαλέιρο, 41' Μοράις – 34' Μαρκές) την Εστορίλ εκτός έδρας, ενώ... σεφτέ έκανε η Μορεϊρένσε, που επικράτησε επίσης 2-1 (3' Άλαν, 84' Καμάτσο – 72' Λάνγκα) της Τσάβες.