Σκήνες απείρους κάλλους και επίθεση σε πρώην ΑΠΟΕΛίστα προπονητή (vid)

Στο Πορτιμονένσε - Πόρτο

Η αναμέτρηση της Πορτιμονένσε με την Πόρτο το βράδυ του Σαββάτου ήταν στο πλαίσιο της Primeira Liga, όμως στο 68ο λεπτό από ποδοσφαιρική έγινε... πυγμαχική.

Ήταν η στιγμή που ο Σέρτζιο Ολιβέιρα έκανε το 2-1 για τους νταμπλούχους Πορτογαλίας με απευθείας εκτέλεση φάουλ, γεγονός που έφερε την έκρηξη του Σέρτζιο Κονσεϊσάο και τη διοχέτευσή της προς τον αντίπαλο πάγκο.

Στο λεκτικό στόχαστρό του βρέθηκε ο τεχνικός των γηπεδούχων Πάουλο Σέρτζιο (είχε εργαστεί για ένα... φεγγάρι στον ΑΠΟΕΛ μετά από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς) με τον οποίο είχαν αναπτύξει μία κόντρα, με τους δύο άνδρες να μη σταματούν και τον διαιτητή να μην έχει άλλη επιλογή από το τους αποβάλλει και να τους στείλει εκτός γηπέδου.

Το εντυπωσιακό είναι πως αντί να σταματήσει η κοκκορομαχία των δύο ανδρών, άρχισε να φουντώνει, με τους παίκτες των δύο ομάδων να μπαίνουν στη μέση για να τους συγκρατήσουν παίζοντας ρόλο πυροσβεστών αλλά την ένταση να διογκώνεται.

Μάλιστα, όταν οι δύο προπονητές μπήκαν αμφότεροι στη φυσούνα, η σύρραξη γενικεύτηκε, με τον τηλεοπτικό φακό να δίνει στη δημοσιότητα απίστευτες εικόνες που μόνο σχέση με ποδόσφαιρο δεν είχαν...

Για την ιστορία, το ματς ολοκληρώθηκε με νίκη της Πόρτο με σκορ 2-1, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πέδρο Σα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.