Ντέρμπι που ενδεχομένως θα κριθεί στις λεπτομέρειες

Η Σπόρτινγκ υποδέχεται τη Μπενφίκα στο μεγάλο ντέρμπι της Λισαβόνας

16η αγωνιστική και στο «Ζοζέ Αλβαλάδε» η Σπόρτινγκ υποδέχεται τη Μπενφίκα στο μεγάλο ντέρμπι της Λισαβόνας.

1667: Sporting CP - SL Benfica 23:30 («José Alvalade»)

Σπόρτινγκ: Εύκολο βράδυ πέρασε στην έδρα της Μποαβίστα την προηγούμενη αγωνιστική η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, παίρνοντας τη νίκη με 2-0. Σάντος (24') και Πόρο (77') τα γκολ των «λιονταριών» που τους διατήρησαν στην κορυφή, φτάνοντας έτσι τους 39 βαθμούς. Θέλοντας να δώσει συνέχεια στη ξέφρενη πορεία που διανύει μέχρι στιγμής η Σπόρτινγκ θα επιδιώξει σήμερα να πάρει μία τεράστια νίκη στο ντέρμπι της πόλης, η οποία ναι μεν θα την κρατήσει πρώτη, αλλά θα της αυξήσει τη διαφορά στους εννέα βαθμούς από την τρίτη Μπενφίκα.

Αγωνιστικά νέα: Παρά την έφεση που άσκησε ο Παλίνια (χαφ), θα εκτίσει την τιμωρία του. Επιστρέφει ο πρώτος σκόρερ Π.Γκονσάλβες (μεσοεπιθετικός). Πιθανό να επιστρέψει και ο Ταμπάτα (αναπληρωματικός επιθετικός). Μετά από απόφαση του τεχνικού Αμορίμ, ο Πλάτα (μεσοεπιθετικός) θα προπονείται με τη δεύτερη ομάδα.

Πιθανή ενδεκάδα: Αδάν, Φεντάλ, Κόατες, Νέτο, Πόρο, Μ. Νούνιες, Ζοάο Μάριο, Ν. Μέντες, Π. Γκονσάλβες, Ν. Σάντος, Τομάς (Σπόραρ).

Μπενφίκα: Δεν διανύει και τη καλύτερη χρονική περίοδο η Μπενφίκα και αυτό φάνηκε στην προηγούμενη αγωνιστική από το εντός έδρας ισόπαλο 1-1 με τη Νασιονάλ Μαδέιρα. Μόλις στο 13' ο Τσικίνιο έβαλε μπροστά στο σκορ τους «αετούς», οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας το υπέρ τους προβάδισμα. Τρία λεπτά όμως μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία με το ίδιο σκορ για τη Μπενφίκα, αφού είχε προηγηθεί εκείνη στο «Ντραγκάο» με την Πόρτο. Έτσι, μετά το τελευταίο ανέλπιστο αποτέλεσμα, οι «αετοί» οπισθοχώρησαν στη τρίτη θέση με 33 βαθμούς. Σήμερα θα επιδιώξουν την επιστροφή στα τρίποντα κόντρα στους συμπολίτες τους, ώστε να τους αναπτερωθούν οι ελπίδες για κατάκτηση του τίτλου.

Αγωνιστικά νέα: Χωρίς τον τεχνικό Ζεσούς στον πάγκο της πιθανότατα θα παραταχθεί απόψε η Μπενφίκα, αφού ταλαιπωρείται από έντονα συμπτώματα κορωνοϊού. Έγιναν εντελώς καλά μετά από Covid οι Έλτον (αναπληρωματικός τερματοφύλακας), Οταμέντι (στόπερ) και Νούνο Ταβάρες (μπακ). Βγήκαν από την καραντίνα και λογικά επιστρέφουν οι Βλαχοδήμος (τερματοφύλακας) και Έβερτον (χαφ). Ανέτοιμος ο Αντρέ Αλμέιδα (μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Βλαχοδήμος (Σβίλαρ), Ζιλμπέρτο, Οταμέντι, Φερτόνχεν, Γκριμάλντο, Εβερτον (Τάαραμπ), Βάιγκλ, Πίτσι, Ράφα Σίλβα, Βάλντσμιντ, Νούνιες

Προϊστορία: Μόλις μία νίκη έχει καταγράψει ως γηπεδούχος η Σπόρτινγκ τα τελευταία δέκα χρόνια με αντίπαλο τη Μπενφίκα, με την τελευταία να μετράει πέντε νίκες. Επίσης άλλες τέσσερις μεταξύ τους αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες.