Ντέρμπι κορυφής στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα»

HAPPY MONDAY BONUS: Κάθε Δευτέρα επωφεληθείτε επιπλέον 20% μπόνους στη κατάθεση σας!

Το ντέρμπι κορυφής μεταξύ Άγιαξ και Αϊντχόβεν διεξάγεται το απόγευμα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» για την 15η αγωνιστική της Eredivisie.

0223: Ajax Amsterdam - PSV Eindhoven 17:45 («Johan Cruijff Arena»)

Άγιαξ: Σκόνταψε στην έδρα της Βίλεμ την προηγούμενη αγωνιστική, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Παρ' όλα αυτά έστω και με τον ένα βαθμό που πήρε ο Άγιαξ διατηρήθηκε στη κορυφή του Ολλανδικού πρωταθλήματος με 34 βαθμούς και στο +1 από τη δεύτερη Αϊντχόβεν. Στον αγώνα που διεξήχθη στο «Konig Willem II Stadion», ο Άγιαξ ήταν η ομάδα που πήρε προβάδισμα στο σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό με το γκολ του Άντονι. Στην επανάληψη η Βίλεμ κατάφερε και ισοφάρισε, με τον Άγιαξ να ψάχνει μέχρι το τέλος το γκολ της νίκης. Τελικά αυτό δεν ήρθε και έτσι έμεινε με το βαθμό.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός οι τραυματίες Μπρόμπι (επιθετικός), Νέρες (εξτρέμ) και Τραορέ (επιθετικός), ενώ σε καραντίνα βρίσκεται ο Τ. Τίμπερ (αμυντικός). Μακροχρόνια απών ο Κ. Τίμπερ (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Ονάνα, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Σουρς, Κλάιμπερ, Κλάασεν, Λαμπιάντ, Γκράβενμπερχ, Τάντιτς, Άντονι, Χούντελαρ.

Αϊντχόβεν: Η εκπληκτική πορεία που διανύει αυτή τη στιγμή η Αϊντχόβεν δεν σταμάτησε ούτε απέναντι στη Φένλο. Κερδίζοντας τη με ανατροπή 4-1 εκμεταλλεύτηκε ιδανικά το στραβοπάτημα του Άγιαξ και μείωσε την απόσταση που τους χώριζε. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ αιφνιδιάζοντας την Αϊντχόβεν στο 22'. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Μαξ (35') έφερε το ματς στα ίσα. Το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες. Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν άκρως διαφορετικά αφού συγκεκριμένα στο 49' ο Μποσάλι έβαλε την ομάδα του σε θέση ισχύως, ενώ στο 58' ο Γκάκπο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, δίνοντας της προβάδισμα δύο τερμάτων. Η PSV όμως δεν έμεινε μέχρι εκεί, αφού στις καθυστερήσεις ο Φέιν διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για να δώσει διαστάσεις στη νίκη της.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Λεντέσμα (επιτελικός), Ρομέρο (επιθετικός), Τόμας (μέσος) και Ζάχαβι (επιθετικός). Αμφίβολοι οι Βαν Γκίνκελ (μέσος), Ομπίσπο (αμυντικός) και Γκουτιέρεζ (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσάλι, Μαξ, Γκέτζε, Σανκαρέ, Χέντριξ, Ιχατάρεν, Μαντουέκε, Γκάκπο.

Προϊστορία: Επτά νίκες μετράει ως γηπεδούχος ο Αίαντας, έναντι δύο της Αϊντχόβεν. Επίσης άλλα δύο παιχνίδια ολοκληρώθηκαν ισόπαλα.

02.02.20 Eredivisie Άγιαξ Αϊντχόβεν 1 : 0
31.03.19 Eredivisie Άγιαξ Αϊντχόβεν 3 : 1
10.12.17 Eredivisie Άγιαξ Αϊντχόβεν 3 : 0
18.12.16 Eredivisie Άγιαξ Αϊντχόβεν 1 : 1
04.10.15 Eredivisie Άγιαξ Αϊντχόβεν 1 : 2
24.08.14 Eredivisie Άγιαξ Αϊντχόβεν 1 : 3
19.01.14 Eredivisie Άγιαξ Αϊντχόβεν 1 : 0
01.12.12 Eredivisie Άγιαξ Αϊντχόβεν 3 : 1