Μπενφίκα – Πόρτο 0-2: Στους «δράκους» το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς (vid)

Ζε Λουίς και Μαρέγκα πέτυχαν τα δυο τέρματα της βραδιάς

Σπουδαία νίκη με 0-2 πήρε απόψε (24/08, 21:00) η Πόρτο επί της Μπενφίκα μέσα στο Ντα Λουζ, για την 3η αγωνιστική, στο πρώτο κλασικό ντέρμπι του Πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι «δράκοι» προηγήθηκαν στο 22’ με τον Ζε Λουίς, σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ, ενώ διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμά τους και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Στο 86’, ο Μαρεγκά έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε εύστοχα τον Βλαχοδήμο για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του κι ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Από την άλλη, οι «αετοί» δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια και υποχρεώθηκαν στην πρώτη ήττα τους μετά από 21 αγώνες πρωταθλήματος!

Για την Μπενφίκα και στα 90 λεπτά ο γκολκίπερ Βλαχοδήμος, ενώ ο Σάμαρης βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, αλλά αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα.