Με το γρήγορο γκολ στο «Ντραγκάο»

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!

Στο «Ντραγκάο» του Οπόρτο η ομώνυμη ομάδα αντιμετωπίζει τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Πριμέιρα Λίγκα.

0085: FC Porto - Sporting CP 22:30 («Dragão»)

Πόρτο: Προέρχεται από δύο νίκες με το ίδιο σκορ (2-1) απέναντι σε Γιουβέντους εντός για το Τσάμπιονς Λιγκ και Μαρίτιμο εκτός για το πρωτάθλημα. Στον τελευταίο αγώνα που έδωσε κόντρα στη Μαρίτιμο η Πόρτο προηγήθηκε μόλις στο 14' με τον Ταρέμι, με την απάντηση να έρχεται άμεσα από τους γηπεδούχους τέσσερα λεπτά αργότερα. Τελικά όμως οι «δράκοι» χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οτάβιο στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο. Έτσι διατηρήθηκαν στο δεύτερο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα και σήμερα έχουν την ευκαιρία εάν κερδίσουν την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ να μειώσουν την απόσταση από την κορυφή στους επτά βαθμούς.

Αγωνιστικά νέα: Μακροχρόνια τραυματίες οι Μαρκάνο (στόπερ) και Μπαγέ (τερματοφύλακας).

Πιθανή ενδεκάδα: Μαρκεσίν, Μαναφά, Πέπε, Μπεμπά, Σανουσί, Οτάβιο, Σέρτζιο Ολιβέιρα, Ουρίμπε, Κορόνα, Μαρεγκά, Ταρέμι.

Σπόρτινγκ: Την 5η της σερί νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το προηγούμενο Σάββατο (20/2) η Σπόρτινγκ κερδίζοντας στην έδρα της την Πορτιμονένσε με 2-0. Και τα δύο γκολ (Φεντάλ 27', Σάντος 31') των «λιονταριών» ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο, για να κάνουν συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη, ώστε να έχουν περισσότερο χρόνο για να προετοιμαστούν κατάλληλα για το σημερινό εκτός έδρας ντέρμπι με την Πόρτο. Στο αποψινό ντέρμπι λοιπόν ο στόχος της Σπόρτινγκ είναι ξεκάθαρος και δεν είναι άλλος από τη νίκη, η οποία θα φέρει ένα ακόμη βήμα πιο κοντά την ομάδα στην κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Αγωνιστικά νέα: Μοναδικό πρόβλημα για τους πρωτοπόρους ο τραυματίας Παουλίνιο (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Αντάν, Ινάσιο, Κόατες, Φεντάλ, Μέντες, Ζοάο Μάριο, Παλίνια, Πόρο, Σάντος, Τόμας, Πέδρο Γκονζάλβες.
Προϊστορία: Απόλυτο αφεντικό των εντός έδρας αναμετρήσεων με τη Σπόρτινγκ είναι η Πόρτο, η οποία μετράει 9 νίκες, έναντι μίας των «λιονταριών».

17.04.11 Primeira Liga Πόρτο Σπόρτινγκ 3 : 2

*Ίσως το τελευταίο χαρτί για την Πόρτο ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες της για τη διεκδίκηση του φετινού τίτλου. Ως συνήθως οι «δράκοι» σκοράρουν στα πρώτα 45', ενώ και τα «λιοντάρια» στα πλείστα τους παιχνίδια έχουν πετύχει ένα γκολ πριν την ανάπαυλα. (Οver 0,5 γκολ στο ημίχρονο στην ψηλότερη απόδοση της αγοράς στο 1,51 στη Meridianbet).

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση