Λύγισε τη Φέγενορντ σε τρελή ματσάρα η Αϊντχόφεν!

Πήρε με ανατροπή και σκορ 4-3 το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς

Σε ένα ματς με απίθανη εξέλιξη στο Φίλιπς Στάντιον, η Αϊντχόφεν λύγισε με 4-3 τη Φέγενορντ και πανηγύρισε εντυπωσιακή νίκη στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, για την έβδομη αγωνιστική της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι συνήλθαν από... ψυχρολουσία και πέτυχαν μεγάλη ανατροπή, οδηγώντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη φετινή ήττα. Με τους τρεις βαθμούς η PSV «έπιασε» τον Άγιαξ στην κορυφή της βαθμολογίας με 18 βαθμούς (ο Αίαντας έχει ένα ματς λιγότερ), αφήνοντας την ομάδα του Σλοτ στην τρίτη θέση με 16.

Το ματς ξεκίνησε ονειρικά για τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν στο τρίτο μόλις λεπτό με περίτεχνη ατομική ενέργεια του Ιντρίσι, έπειτα από βαθιά μπαλιά του Γιάχανμπακς.

Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε καθόλου. Η Αϊντχόφεν ισοφάρισε στο 16' με σουτ του Μπρανθγουέιτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάκπο, ο οποίος στο 25' έκανε το 2-1 ευστοχώντας μετά από τετ α τετ.

Η Φέγενορντ ισοφάρισε (2-2) προσωρινά στο 42' με σουτ του Ντανίλο, αλλά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου η Αϊντχόφεν πήρε ξανά τα ηνία με γκολ του Τιλ από ασίστ του Χακπό για το 3-2.

Το ματς πήρε ξανά φωτιά στο 73', όταν ο Κοκτσού ισοφάρισε εκ νέου για την ομάδα του Σλοτ, όμως οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το τρίποντο με κεφαλιά του Ομπίσπο στο 83'.

Ο Χάκπο έχει ξεκινήσει πολύ δυναμικά τη σεζόν, αφού μετράει οκτώ γκολ και έξι ασίστ σε επτά παιχνίδια.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση