Η Αϊντχόφεν… εικοσάρισε και συνεχίζει να καλπάζει προς τον τίτλο!

Η Αϊντχόφεν επικράτησε 2-0 σβηστά της Χέρακλες, έφτασε τις 20 νίκες σε 22 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να καλπάζει προς τον τίτλο.

Καλπάζει προς τον τίτλο η φοβερή και τρομερή Αϊντχόφεν! Η ομαδάρα του Πίτερ Μπος επικράτησε 2-0 της Χέρακλες, φτάνοντας τις 20 νίκες σε 22 αναμετρήσεις (και 2 ισοπαλίες) στην Eredivisie και τους 62 πόντους. Κάπως έτσι, βρίσκεται στο +13 από τη δεύτερη Φέγενορντ με ματς περισσότερο και… καλπάζει προς τον τίτλο.

Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμη πιο εύκολα στο 13ο λεπτό όταν ο Λιμπομπέ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Χέρακλες με δέκα παίκτες από νωρίς. Και πέντε λεπτά αργότερα, ο Φίρμαν σέρβιρε στον Λουκ Ντε Γιονγκ το 1-0 για λογαριασμό της Αϊντχόφεν. Σκορ, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Με το β’ μέρος να κυλάει με αντίστοιχο ρυθμό και η Αϊντχόφεν να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση, με τον Τίλμαν να φτιάχνει το 2-0 του Μποσάλι. Με την PSV να αφήνει το πόδι από το γκάζι στη συνέχεια, φτιάχνοντας βέβαια φάσεις για να μεγαλώσει το σκορ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η Χέρακλες από τη μεριά της έμεινε λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +4 από τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία.