Έσπασε το σερί της Αντβέρπ και ανεβαίνει η Γκενκ

Επικράτησε 3-0 της Αντβέρπ

Τριάρα στην Αντβέρπ και… ανεβαίνει η Γκενκ. Η ομάδα του Βάουτερ Βράνκεν επικράτησε 3-0 αυτής του Φαν Μπόμελ και της χάλασε το σερί επτά αγώνων χωρίς ήττα, με την ίδια να ανεβαίνει στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο -1 από την 3η Γάνδη.

Ο Φαντέρα από ασίστ του Καγιεμπέ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους μόλις στο 10ο λεπτό, με το 1-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου και να είναι ιδιαίτερα… κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους που έπαιζαν μαζικά άμυνα.

Και στο δεύτερο μέρος, ο Αροκονταρέ ανέλαβε δράση. Αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 69’, στη συνέχεια βρήκε δύο φορές δίχτυα μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο 23χρονος Νιγηριανός στράικερ βρήκε δίχτυα στο 75’ για να γράψει το σκορ μετά από ασίστ του Σορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, μετατρέποντας σε γκολ την τελική πάσα του Ελ Κανούς για το τελικό 3-0.