Έκλεισε θέση στο Euro με διπλό Ρονάλντο η απόλυτη Πορτογαλία!

Επιβλήθηκε 3-2 της Σλοβακίας

Έκλεισε τα εισιτήριά της για το Euro της Γερμανίας νωρίς νωρίς η Πορτογαλία, που επικράτησε 3-2 της Σλοβακίας εντός έδρας και κάνοντας το 7/7 στον 10ο όμιλο, εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που αφού τιμήθηκε για τις 200 συμμετοχές με το εθνόσημο, πέτυχε δύο γκολ (29’ πέν., 71’), με τον Ράμος να έχει ανοίξει τον δρόμο στο 18ο λεπτό.

Οι Σλοβάκοι το πάλεψαν μειώνοντας δις με Χάνκο (69’) και Λομπότκα (80’) αλλά δεν απέφυγαν την ήττα, όντες πάντως οι πρώτοι που παραβίασαν την πορτογαλική εστία σε αυτά τα προκριματικά.

Οι ηττημένοι παραμένουν στη 2η θέση της βαθμολογίας, καθώς η Ισλανδία κράτησε στο 1-1 το Λουξεμβούργο, αποτρέποντάς το από το να φτάσει στους 13 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Όσκαρσον στο 23’, με τον Ροντρίγκες να ισοφαρίζει στο 46ο λεπτό.

Τέλος, η Βοσνία επέστρεψε στις νίκες περνώντας με 2-0 (13’ Ραχμάνοβιτς, 41’ Στεβάνοβιτς) από το Λιχτενστάιν.