Διέλυσε με πεντάρα τον θλιβερό Άγιαξ η Αϊντχόφεν!

Η κατρακύλα για τον Άγιαξ συνεχίζεται

Η κατρακύλα για τον Άγιαξ συνεχίζεται, διασύρθηκε από την Αϊντχόφεν του σούπερ Λοσάνο! Η ομάδα του Πίτερ Μποζ επικράτησε με το ευρύ 5-2 του Αίαντα στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Eredivisie, σε ένα ματς που ο Μεξικανός πέτυχε χατ τρικ και έριξε στην τελευταία θέση (!) την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League με μόλις πέντε βαθμούς. Από την άλλη, η Αϊντχόφεν συνεχίζει να εντυπωσιάζει, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 30 πόντους.

Το τελικό σκορ, ωστόσο, δεν αποτυπώνει την εικόνα του παιχνιδιού καθ’ όλη τη διάρκεια του. Στο πρώτο μέρος ο Άγιαξ ήταν καλύτερος και άνοιξε το σκορ με τον Φαν ντεν Μπόμεν και παρά την ισοφάριση του Λοσάνο, ο Μπράιαν Μπρόμπεϊ έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους με το 2-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Όμως, ο Άγιαξ είναι μια ομάδα με τεράστιες αδυναμίες στην ανασταλτική του λειτουργία και πλήρωσε στον απόλυτο βαθμό τα λάθη του στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, μέσα σε τρία λεπτά έμεινε πίσω στο σκορ, αφού ο Λουκ ντε Γιονγκ στο 49’ πέτυχε το 2-2 και ο Σαϊμπαλί στο 52’ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους για το 3-2.

Από εκεί και μετά, δράση ανέλαβε ο «καυτός» Λοσάνο. Στο 60’ ο 28χρονος σημείωσε το 4-2 και στο 72’ ολοκλήρωσε το χατ τρικ για το τελικό 5-2, που ρίχνει στον πάτο της βαθμολογίας τον Αίαντα.

Αϊντχόφεν: Μπενίτες, Τέζε, Ραμάλιο, Μποσκαλί, Ντεστ, Σχόουτεν, Φέρμαν (46' Σαϊμπαρί), Μπακαγιοκό, Τίλμαν (46' Τιλ), Λοσάνο, Ντε Γιονγκ.

Άγιαξ: Ραμάι, Γκααεΐ, Σούταλο, Χάτο, Άβιλα (75' Σαλάχ Εντίν), Φαν ντεν Μπόμεν (75' Φος), Τέιλορ, Μπέρχαουζ (64' Χοντς), Χλίνσον, Μπέρχβαϊν, Μπρόμπεϊ.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση