Αφεντικό στη Σκωτία η Σέλτικ!

Η ομάδα του Νιλ Μέρφι πέρασε με... χαρακτηριστική ευκολία από την έδρα της Ρέιντζερς με 2-0

Έδειξε τα «δόντια» της στο πρώτο «Old Firm» της σεζόν η Σέλτικ! Η ομάδα του Νιλ Μέρφι είχε εξαιρετική απόδοση και πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία από την έδρα της Ρέιντζερς (0-2), παίρνοντας το πρώτο ντέρμπι της σεζόν και συνεχίζει με το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Μοιρασμένο το πρώτο μισάωρο στο ματς, με την Σέλτικ, όμως, να εκμεταλλεύεται την πρώτη καλή ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Ήταν το 32ο λεπτό όταν ο Τζόνστον έκανε μπαλιά... τρύπα στην άμυνα της Ρέιντζερς και ο Έντουαρντ με ωραίο τελείωμα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Αυτό το γκολ, ξύπνησε κατά κάποιο τρόπο τους γηπεδούχους που στο δεύτερο μέρος ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν, κυρίως με στατικές φάσεις, φάουλ και κόρνερ αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Και η Σέλτικ, η οποία στο φινάλε είχε κλειστεί στο μισό γήπεδο για να διαφυλάξει το προβάδισμά της, κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χάις για το τελικό 2-0, με την Ρέιντζερς να ολοκληρώνει το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τζόουνς.