Μοναδικό τους κίνητρο η τρίτη θέση

RED THURSDAY BONUS: Οι Πέμπτες έχουν πλέον χρώμα!

*Επαναληπτικός αγώνας για τις θέσεις 3-4 των πλέι οφ της China Super League.
*Διεξάγεται στο ουδέτερο γήπεδο της Suzhou.
*Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και εφόσον δεν υπάρξει νικητής ισχύει η διαδικασία των πέναλτι.
*Δεν ισχύει το προβάδισμα του εκτός έδρας τέρματος.
*Ώρα έναρξης: 13:35

Beijing Guoan: Στον πρώτο αγώνα της φάσης των προημιτελικών, βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο από τη Shandong Luneng, ωστόσο με δύο γκολ στην επανάληψη ισοφάρισε σε 2-2. Πέντε μέρες αργότερα στο επαναληπτικό παιχνίδι, η Beijing Guoan πήρε τη νίκη με 2-1 και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά. Εκεί βρήκε απέναντι της την Guangzhou Evergrande, με την οποία ολοκλήρωσε τον πρώτο αγώνα στο στείρο 0-0. Στον επαναληπτικό όμως, ηττήθηκε με 3-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Σήμερα αγωνίζεται με τη Σανγκάη για τις θέσεις τρία και τέσσερα. Μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα η ομάδα από το Πεκίνο διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα για να γίνει αυτή η κάτοχος της θέσης τρία.

Shanghai SIPG: Στα προημητελικά των πλέι οφ απέκλεισε σε διπλούς αγώνες τη Shanghai Shenhua. Στον πρώτο αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν στη λευκή ισοπαλία, ενώ στον δεύτερο εξήλθαν και πάλι ισόπαλες αλλά στο 1-1. Ακολούθησε ημίωρη παράταση και έπειτα η διαδικασία των πέναλτι, με τη Shanghai να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, ευστοχώντας και στα πέντε πέναλτι, έναντι τεσσάρων εύστοχων εκτελέσεων της αντιπάλου της. Περνώντας στα ημιτελικά, συνάντησε τη Jiangsu Suning για να γνωρίσει τον αποκλεισμό. Ο πρώτος μεταξύ τους αγώνας ολοκληρώθηκε στο 1-1, ενώ ο δεύτερος βρήκε νικήτρια τη Jiangsu με 2-1, με το γκολ της νίκης να σημειώνεται στο 107' της παράτασης, δίνοντας της και τη πρόκριση για τα τελικά του πρωταθλήματος. Έτσι, το μόνο που απομένει τώρα για την ομάδα από τη Σανγκάη είναι η τρίτη θέση, την οποία όμως ένα ελαφρύ προβάδισμα για να την πάρει έχει η Beijing Guoan, μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα.

0452: Shanghai SIPG - Beijing Guoan (Suzhou Sports Centre)

Άλλες: Τελευταία Ενημέρωση