Η απιστία, η κατάθλιψη και τα όνειρα

Οι αποκαλύψεις από το ντοκιμαντέρ «Μπέκαμ»

Η νέα σειρά ντοκιμαντέρ με τίτλο «Μπέκαμ» έκανε πρεμιέρα στην συνδρομητική πλατφόρμα Netflix στις 4 Οκτωβρίου, όπου μάθαμε άγνωστες λεπτομέρειες για τη ζωή του πρώην ποδοσφαιριστή της Αγγλίας. Ο ίδιος στοχεύει να ρίξει φως στις λιγότερο γνωστές ιδιότητές του αλλά και της Βικτώριας, αποκαλύπτοντας παράλληλα αρκετές νέες λεπτομέρειες για την καριέρα και την ιστορία της σχέσης τους. Μεταξύ άλλων, το ντοκιμαντέρ προβάλλει τις εσωτερικές μάχες που αντιμετώπισε ο σούπερ σταρ στα πιο έντονα και απαιτητικά σημεία της διάσημης καριέρας του.

Το πρώτο επεισόδιο του «Μπέκαμ» ανοίγει με σκηνές από τον ίδιο ντυμένο μελισσοκόμο και να συλλέγει μέλι. Η σκηνή αυτή δίνει την αφετηρία για ένα οικείο ντοκιμαντέρ που βλέπει τον σκηνοθέτη Φίσερ Στίβενς να βάζει την κάμερα μέσα στο σπίτι του Μπέκαμ, παίρνοντας συνεντεύξεις από τους γονείς του και τη σύζυγό του μέχρι τον πρώην προπονητή της Manchester United, Άλεξ Φέργκιουσον, και τον παίκτη Γκάρι Νέβιλ. Εκτός από το ποδόσφαιρο, το οποίο ο Μπέκαμ δεν έχει παίξει επαγγελματικά για πάνω από δέκα χρόνια, η μελισσοκομία είναι μόνο ένα από τα πολλά χόμπι του που απολαμβάνει τακτικά. Ένα άλλο αγαπημένο χόμπι για εκείνον είναι η συλλογή και η συναρμολόγηση Lego. Δεν αποτελεί έκπληξη, επίσης, του αρέσει να ψωνίζει και να επενδύει σε είδη πολυτελείας όπως τα επώνυμα ρολόγια.

Στις 6 Οκτωβρίου 2001, για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2002, η Εθνική Ελλάδας ήταν πολύ κοντά σε μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Αγγλίας αλλά ο Ντέιβιντ Μπέκαμ ένα λεπτό πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 2-2, με τον ίδιο να αναφέρεται τώρα σε αυτό το γκολ στο ντοκιμαντέρ του Netflix με θέμα την καριέρα του. Είναι ένα από τα γκολ που έχουν μείνει στη μνήμη των Ελλήνων και των Άγγλων φιλάθλων. Ένα γκολ που λύτρωσε τα «Λιοντάρια» που έβλεπαν την ήττα να έρχεται, ένα γκολ που λύτρωσε όμως και τον παίκτη που το έβαλε.

Ο Μπέκαμ είχε βρεθεί στο στόχαστρο των συμπατριωτών του και είχε δεχθεί πολύ έντονη κριτική μετά το Μουντιάλ 1998 και την κόκκινη κάρτα που είχε δει στην ήττα-αποκλεισμό από την Αργεντινή στη φάση των «16», οπότε αυτό το γκολ με φάουλ στην Ελλάδα ήταν πάρα πολύ σημαντικό για τον ίδιο.

Οι αποκαλύψεις της σειράς

Η Βικτόρια είπε στον Ντέιβιντ ότι ήταν έγκυος με τον Μπρούκλιν το βράδυ πριν από τον αγώνα με την Αργεντινή το 1998.

Ο Ντέιβιντ υπέφερε από κατάθλιψη μετά την ήττα. Η Βικτόρια λέει στο ντοκιμαντέρ ότι ο Ντέιβιντ, μόλις 23 ετών τότε, έπαθε κλινική κατάθλιψη από το μίσος που δέχτηκε μετά την αποβολή του στον αγώνα με την Αργεντινή το 1998.

Ο πρώην προπονητής της Αγγλίας Γκλεν Χοντλ είχε τροφοδοτήσει την εθνική οργή προς τον Ντέιβιντ μετά τον αγώνα με την Αργεντινή.

Τα θέματα του Ντέιβιντ με τον πατέρα του για έναν «επιτυχημένο γιο».

Ο Ντέιβιντ και η Βικτόρια μιλούν για τις φήμες ότι είχε παράνομη σχέση.

Το ζευγάρι δέχθηκε απειλές απαγωγής όταν γεννήθηκε ο γιος τους Μπρούκλιν.

Ο Ντέιβιντ παραλίγο να χάσει τη γέννηση του γιου του Κρουζ λόγω μιας φωτογράφησης.

Η Βικτόρια Μπέκαμ αφηγήθηκε με δάκρυα στα μάτια, την περίοδο που οργίασαν οι φήμες για απιστία του συζύγου της. Συγκεκριμένα, μίλησε για το 2003 όταν ο Άγγλος ποδοσφαιριστής άφησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήγε στην Ισπανία για να φορέσει την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης. Τότε, η Ρεμπέκα Λος που εργάζονταν ως βοηθός του, είχε ισχυριστεί δημόσια πως βρίσκονταν σε παράνομη σχέση με τον παίκτη.

Η The Sun αναπαρήγαγε αποσπάσματα από το ντοκιμαντέρ – στο οποίο δεν κατονομάζεται η γυναίκα- και σύμφωνα με το βρετανικό δημοσίευμα, ο Τύπος της εποχής ανέφερε ότι το διάσημο ζευγάρι βρίσκεται στα πρόθυρα του χωρισμού, ενώ κυκλοφορούσαν πρωτοσέλιδα με τίτλους «Ο Ντέιβιντ κάνει σεξ» και «Το σεξ των Μπέκαμ».

Πηγή: to10.gr

Άλλες: Τελευταία Ενημέρωση