Πήρε σπουδαίο διπλό στη Σερβία και ανέβηκε στην κορυφή η Ουγγαρία!

Τεράστια νίκη στην έδρα της Σερβίας

Έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά δεν το έβαλε κάτω και κάνοντας την ανατροπή πριν το ημίχρονο, η Ουγγαρία έφυγε με το διπλό από τη Σερβία (1-2) και ανέβηκε στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024.

Πλέον, οι Μυαγάροι έκαναν ένα πολύ μεγάλο βήμα πρόκρισης για τα τελικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, έχοντας ήδη αποσπαστεί πέντε βαθμούς από το τρίτο Μαυροβούνιο του Στέφαν Γιόβετιτς, που έμεινε στην ισοπαλία με τη Λιθουανία, σε παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα.

Οι Σέρβοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ 10ο λεπτό, με τον Σάλαϊ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθειά του να απομακρύνει. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο 34', με τον Βάργκα να βρίσκεται στη σωστή θέση και παίρνοντας το ριμπάουντ, να νικά από κοντά τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για το 1-1.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα και μετά από φάση διαρκείας, ο Λανγκ βρήκε τον Όρμπαν στη μικρή περιοχή και εκείνος πλάσαρε από εύστοχα σε κενή εστία για το 1-2. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι Σέρβοι πίεσαν, χωρίς να καταφέρνουν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με το 1-2 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.