Γ' Κατηγορία: Πλησίασαν την κορυφή Ολυμπιάς και Πέγεια

Ο αγώνας Ηρακλής Γερολάκκου - ΑΠΟΝΑ Αναγυιάς θα διεξαχθεί την Κυριακή

Με τις αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας.

Η πρωτοπόρος Ομόνοια 29Μ έφερε ισοπαλία 0-0 εκτός έδρας την ΕΝΑΔ, νίκη της Πέγειας μέσα στο Δάλι με 3-1 επί του Χαλκάνορα στο ντέρμπι.

Τα τέρματα της Πέγειας πέτυχαν οι Χαραλάμπους (37') και Καρίμ (57', 80' πεν), ο Νικόλας Παπαζαχαρίου στο 54ο λεπτό με πέναλτι το γκολ του Χαλκάνορα.

Η Ολυμπιάς Λυμπιών νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τον Εθνικό Άσσιας και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση. Το γκολ σημείωσε στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Ανδρέας Πιτταράς.

Ο ΠΟ Ορμήδειας νίκησε εκτός έδρας με 2-0 την Ελπίδα Αστρομερίτη από τέρματα που πέτυχαν οι Ανδρέας Χριστοδούλου (7') και Χρήστος Μπαγιαζώφ (13΄).

Αμαθούς - ΜΕΑΠ έμειναν στο 1-1. Προηγήθηκε με πέναλτι του Μάριου Δημητρίου στο 67ο λεπτό η Αμαθούς και η ΜΕΑΠ ισοφάρισε στο 87ο λεπτό με τον Νικόλαο Πέππο.

Η κατάταξη της πρώτης εξάδας: Ομόνοια 29Μ 33 βαθμοί, Ολυμπιάς 30, Πέγεια 29 (με 2 αγώνες λιγότερους), ΠΟ Ορμήδειας 28, Χαλκάνορας 24 (με 1 αγώνα λιγότερο), Ηρακλής 23 βαθμοί (με 1 αγώνα λιγότερο).