Διπλό για Πέγεια και Ομόνοια 29Μ, τρίποντο με ανατροπή ο ΑΠΟΝΑ

Με τις αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας.

Η Πέγεια στις καθυστερήσεις ηττήθηκε στην έδρα της με 2-1 από την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς (το καθοριστικό γκολ ο Στέλιος Κωνσταντίνου) και η Ομόνοια 29Μ μετά τη νίκη της στο ντέρμπι, ανέβηκε στην κορυφή με τον ίδιο βαθμολογικό απολογισμό.

Ο Κωνσταντίνος Αλεξάνδρου στο 70ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΑΠΕΠ και η Πέγεια ισοφάρισε στο 74ο λεπτό με πέναλτι του Καρίμ για να διαμορφωθεί όπως προαναφέραμε το 2-1 στις καθυστερήσεις.

Η Ομόνοια 29Μ νίκησε στα Λύμπια την 3η της κατάταξης Ολυμπιάς με 1-0 από γκολ του Γαβριηλίδη στο 15ο λεπτό.

Η κατάταξη της πρώτης εφτάδας: Ομόνοια 29Μ 36, Πέγεια 36, Ολυμπιάς Λυμπιών 33, ΠΟ Ορμήδειας 29, Χαλκάνορας 28, Εθνικός Άσσιας 25, Ηρακλής Γερολάκκου 25 βαθμοί.

Νίκη με ανατροπή για τον ΑΠΟΝΑ. Από τέρματα που πέτυχαν οι Θεοχάρης Παπαθεοχάρους (46' πεν.) και Φίλιππος Κωνσταντίνου (59') επικράτησε με 2-1 του Χαλκάνορα που προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Ντιτίερ.

Η Εληά Λυθροδόντα από γκολ του Μούσα στο 30ο λεπτό νίκησε με 1-0 τον Εθνικό Άσσιας. Οι φιλοξενούμενοι από το 3ο λεπτό έπαιζαν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Νικόλα Πρεζά.

Η ΕΝΑΔ νίκησε εκτός έδρας με 2-0 την ομάδα Ορόκλινη Τρούλλοι. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό ο Ακπάν και στο 37ο λεπτό ο Μπάξτον διαμόρφωσε το 2-0.