Γ' Κατηγορία: Προχώρησαν νικηφόρα Πέγεια και Διγενής Μόρφου

Με τις αναμετρήσεις της όγδοης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα

Με τις αναμετρήσεις της όγδοης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας και το σκηνικό της κορυφής παραμένει σταθερό.

Η πρωτοπόρος και αήττητη Πέγεια νίκησε στην έδρα της με 1-0 τον Χαλκάνορα και έφτασε στους 22 βαθμούς. Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα πέτυχε στο 56ο λεπτό ο Αχιλλέας Μιχαήλ.

Ακολουθεί ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου με 17 βαθμούς μετά το νικηφόρο εκτός έδρας 1-0 επί του Εθνικού Άσσιας με γκολ του Πλάζνικ στο 37ο λεπτό.

Η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα με πέναλτι του Ανδρέα Πιτταρά στο 86ο λεπτό, νίκησε εκτός έδρας τον ΠΟ Ορμήδειας και έφτασε στους 14 βαθμούς, όσους η ΜΕΑΠ και η Εληά Λυθροδόντα.

Η ΑΕΖ από τέρματα που πέτυχαν οι Βελκόβ (61') και Κυριάκου (67') επικράτησε με 2-0 του ΘΟΪ Λακατάμιας.

Ισόπαλο 1-1 τέλειωσε το παιχνίδι Κούρης Ερήμης - ΜΕΑΠ. Ο Νεάρχουν άνοιξε το σκορ για τη ΜΕΑΠ στο 20ο λεπτό και ο Κούρης ισοφάρισε στο 23ο λεπτό με τον Ανδρέα Καρεκλά.

Η ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς με γκολ του Στέλιου Κωνσταντίνου στο 12ο λεπτό νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Ομόνοια Ψευδά.

Εληά Λυθορδόντα - Ηρακλής Γερολάκκου έμειναν στο 1-1. Στο 47ο λεπτό ο Τζούνιορ έδωσε προβάδισμα στην Εληά και ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 55ο λεπτό με τον Πανάμσκ.