Εθνικάρα στον τελικό, ΑΕΚ στο καναβάτσο

Η ομάδα της Άχνας κέρδισε την ΑΕΚ με 3-1

Ο Εθνικός κατάφερε να πάρει την μεγάλη πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου! Η ομάδα της Άχνας κέρδισε και δεύτερη φορά την ΑΕΚ αυτή τη φορά με 3-1 και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Τρισκόφσκι στο 19’ αλλά ο Εθνικός γύρισε το παιχνίδι με δύο γκολ του Ζάκπα (60’, 90+3’) ενώ στο 90+6’ ο Χουντόμπιακ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Α’ Ημίχρονο

Η ΑΕΚ όπως ήταν αναμενόμενο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να βρει ένα γρήγορο γκολ. Η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μόλις στο 2’, ο Γκιούρτσο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το φαλτσαριστό πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

Στο 11’ σε μια μπαλιά στην περιοχή του Εθνικού, ο Χριστοδούλου μάζεψε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ενώ καραδοκούσαν οι παίκτες της ΑΕΚ για σκοράρουν από κοντά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Λαρνακείς κέρδισαν πέναλτι το οποίο υποδείχθηκε μέσω του VAR. Όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή, ο Ταράσοφς βρήκε κάτω χαμηλά τον Ρόμο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος ήταν εύστοχος και έκανε το 0-1 στο 19’.

Στο 29’ ο Ζάκπα έχασε μοναδική ευκαιρία και δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά για το 1-1.

Στη συνέχεια, οι «κιτρινοπράσινοι» πίεσαν και έψαξαν το δεύτερο γκολ αλλά δεν βρήκαν κάποια ξεκάθαρα φάση για να απειλήσουν την εστία του Χριστοδούλου.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι στο 1-0 υπέρ του φιλοξενουμένων.

Β’ Ημίχρονο

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ έχασε κλασσική ευκαιρία με τον Ρόμο. Ο Βενεζουελάνος βρέθηκε φάτσα με τον Χριστοδούλου αλλά το πλασέ του σταμάτησε πάνω στον κίπερ του Εθνικού.

Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία έχασε νέα ευκαιρία με τον Εσπινόσα ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 56’ ο Φαράζ προσπάθησε να απειλήσει με σουτ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Εσπινόσα αλλά δεν απείλησε την εστία του Χριστοδούλου.

Εκεί που η ΑΕΚ έδειχνε ικανή να σκοράρει και δεύτερο γκολ, ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά του Ζάκπα στο 60’.

Οι Λαρνακείς δεν τα έβαλαν κάτω και στο 63’ έχασαν καλή ευκαιρία με τον Φαράζ το σουτ του οποίου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Για περίπου ένα δεκάλεπτο δεν υπήρξε κάποια τελική προσπάθεια μέχρι το 75’ όταν ο Εθνικός έφτασε κοντά στην ανατροπή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ταράσοφς έμεινε αφύλακτος και έκανε το σουτ αλλά ο Τούμπας μάζεψε σταθερά.

Στο 82’ η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τάντι ο οποίος έκανε φάουλ ως τελευταίος παίκτης. Αυτή η εξέλιξη δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθεια της ομάδας της Λάρνακας για να βρει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Στο 90+3’ ο Ζάκπα έκανε το 2-1 με κοντινό πλασέ και στο 90+6’ ο Χουντόμπιακ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον Εθνικό. Η ομάδα της Άχνας προκρίθηκε στον τελικό με δεύτερη νίκη επί της ΑΕΚ.

Εθνικός (Ράζντρε): Χριστοδούλου, Πηλέας,  Περατικός, Άμπραχαμ (77' Κ. Ηλία), Χουντόπιακ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς, Ιωάννου (70' Κυπριανού), Μάζουρεκ, Ταράσοφς, Βοϊτκόφσκι (86' Ντόλεζαλ)

ΑΕΚ (Μπαντία): Τούμπας, Λέδες, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Φαράζ (81' Ολατούντζι), Γκαρθία (68' Άλτμαν), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (42' Τάντι), Εσπινόσα, Τόμοβιτς, Γκιούρτσο (68' Ντάρμπισαϊρ)

Σκόρερ: 90+3', 60' Ζάκπα, 90+6' Χουντόμπιακ / 19' Τρισκόφσκι

Κίτρινες κάρτες: 20' Γκόρουμπετς / 20' Ρόμο, 53' Τόμοβιτς, 56' Γκαρθία, 73' Τάντι

Αποβολές: - / 82' Τάντι

Διαιτητής: Giovanni Ayroldi

VAR: Luca Zufferli