Αχνιώτικη βόμβα στην Αρένα!

Διπλάρα και σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον Εθνικό

Σημαντικό διπλό πέτυχε ο Εθνικός στην Αρένα, όπου πήρε την νίκη με 1-2 για τον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου. Η ομάδα της Άχνας άνοιξε το σκορ στο 24’ (Ταράσοβς) με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 35’ (Τόμοβιτς). Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Ντούρις στο 54’.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ά ΜΕΡΟΣ

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν ψηλά από τα πρώτα μόλις λεπτά, χωρίς όμως να έχουμε κάποια αξιόλογη φάση.

Ένα δίλεπτο φωτιά για τους φιλοξενούμενους δημιουργήθηκε στο 15’, αφού χάθηκαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Πρώτη χαμένη ευκαιρία, μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Τόμοβιτς πήρε την μπουκιά από το στόμα του Ντούριτς που βρισκόταν σε θέση βολής, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ντούριτς και πάλι από πολύ κοντινή θέση έστειλε την μπάλα πολύ εκτός, χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ ήρθε στο 18’ με σουτ του Λέδες να καταλήγει στην αγκαλιά του Χριστοδούλου. Ο Εθνικός απείλησε αρκετά την εστία του Τούμπα, βρίσκοντας τελικά την ουσία στο 24’ ανοίγοντας το σκορ. Από στημένη φάση, έφτασε η μπάλα στον Άδωνη, έκανε το κατέβασμα στον Ταράσοβς, και από κοντινή θέση με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δέκα περίπου λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 35’ η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει. Έγινε η σέντρα στην περιοχή, ο Πηλέας προσπάθησε να απομακρύνει, ο Τόμοβιτς έκανε την κεφαλιά από κοντά, ο Χριστοδούλου απέκρουσε ασταθώς, αλλά σύμφωνα με το VAR και τον Θεουλή, η μπάλα είχε περάσει την γραμμή. Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Εθνικού και για φάουλ στον τερματοφύλακα της ομάδας κατά την επίτευξη του τέρματος.

Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ, με τον Εθνικό να έχει το ελαφρύ προβάδισμα.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Πρώτη απείλησε η ΑΕΚ με κεφαλιά του Άλτμαν να φεύγει εκτός. Στη συνέχεια ήταν σειρά του Εθνικού να απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο, με σουτ του Μάζουρεκ στο 51’ να καταλήγει στην εξωτερική των δικτύων του Τούμπα.

Μπροστά στο σκορ μπήκε ξανά ο Εθνικός στο 54’, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Βοϊτκόφσκι, κάλυψε αρκετά μέτρα, έφτασε στην περιοχή, έκανε την κάθετη στον Ντούριτς, που με δυνατό σουτ νίκησε τον Τούμπα, δίνοντας γερό προβάδισμα στον Εθνικό. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, για πιθανή έξοδο της μπάλας στην διεκδίκηση του Βοϊτκόφσκι.

Στο 90+1’ ο Νταρμπισαϊαρ έχασε διπλή ευκαιρία για ισοφάριση. Ο Χριστοδούλου απέκρουσε την κεφαλιά του Άγγλου, ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά κατέληξε σε κόρνερ.

Η φάση του 54’ έμελλε να είναι και η σημαντικότερη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, που έδωσε στην ομάδα του Εθνικού γερό προβάδισμα διπλού, ενόψει του επαναληπτικού αγώνα. Η ΑΕΚ θα πρέπει να εμφανιστεί πιο συγκεντρωμένη στον επαναληπτικό αγώνα εάν θέλει να διεκδικήσει την πρόκριση, αφού έχει πλέον δύσκολο έργο.