Ήττα από τη Λευκορωσία για την Εθνική Γυναικών

Πρώτο ιστορικό γκολ σε επίσημη διοργάνωση

Την ήττα με 4-1 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Γυναικών από τη Λευκορωσία στο Μινσκ, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο αγώνας που έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο Δυναμό Μινσκ, αφορούσε την πρεμιέρα της διοργάνωσης για τον τρίτο όμιλο της Ευρωπαϊκής Ζώνης.

Πρώτο γκολ για την Εθνική μας σε επίσημη διοργάνωση. Στο 57ο λεπτό η Άντρη Βιολάρη μετά από ατομική ενέργεια και μακρινό δυνατό σουτ σκόραρε για την Κύπρο. Ομολογουμένως ήταν ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση γκολ από την διεθνή μας επιθετικό.

Προσπάθησε η ομάδα μας, είχε σπουδαία ευκαιρία με την Φρίντα στο 23ο λεπτό να φτάσει στην ισοφάριση και στο δεύτερο ημίχρονο πέραν από το γκολ της Βιολάρη, είχαμε άλλες δύο πολυ καλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε και το τελικό σκορ είναι βαρύ για την Εθνική μας σύμφωνα με την παρουσία της και τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Η εξέλιξη του σκορ: (Kozyupa 6', Shuppo 45+4 πεν., Pilipenko 51', Shlapakova 59' / Βιολάρη 57')

Κύπρος: Κουζάλη, Ιωάννου, Σιακαλλή, Σάββα, Νεοφύτου (68' Χ. Χαραλάμπους), Μιχαήλ (77' Ανδρέου), Μαρία Παναγιώτου, Γεωργίου (Αδάμου 68'), Αριστοδήμου (46' Παπαδοπούλου), Φρίντα, Βιολάρη (88' Μαρινέλλα Παναγιώτου).

Πρώτη παρουσία για την Κωνσταντίνα Κουζάλη κάτω από την εστία της Εθνικής μας.

Στον ίδιο όμιλο συμμετέχουν επίσης Ολλανδία, Τσεχία και Ισλανδία και αργότερα σήμερα θα διεξαχθεί ο αγώνας Ολλανδία - Τσεχία.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, ο επόμενος αγώνας της Εθνικής μας είναι στη Τσεχία και θα διεξαχθεί στις 21 Σεπτεμβρίου στο Stadion u Nisy του Λίμπρετες. Την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί ο αγώνας Ισλανδία – Ολλανδία.